Новата BG икономика: В Холандия сглобяват варненски ключалки

21.03.2014 / 12:46 5

Ако има критерии за успял по нормален път предприемач, то варненецът Кольо Колев със сигурност ги покрива.

Десетилетия той следва неизменно своя бизнес път, без да “прескача” нива в развитието на фирмата си, пише "Труд".

Всичко започнало през 1990 г. Промените го заварват като служител в единственото предприятие за производство на заключващи системи у нас. Решава да напусне и да следва мечтата си без нито един лев в джоба и с две малки деца, за които трябва да се грижи. Заедно с още двама съмишленици решават да създадат собствена фирма “Декаба”, като стартират буквално от нулата. Въоръжени с идеи и мотивация започват от едно малко помещение, което се ползвало за склад за въглища. В началото произвеждали по метода на широката кооперация - те правели чертежите, а повечето елементи поръчвали в различни цехове в страната и после сглобявали продукта. Същевременно правели производствени машини, които сами конструирали.

“Много млади хора не помнят, но по онова време голямата част от апартаментите бяха панелно строителство, което изискваше много еднаквости. Една от тях бяха вратите. Имаше един производител и един тип ключалки, хората просто не познаваха други”, обяснява Колев. С демокрацията дошла и престъпността. Тези ключалки били лесни за чупене от крадците и на практика не представлявали пречка за тях. В началото на 90-те Колев получава писмо от Национална служба “Полиция”, в което молят фирмата му да произведе по-сигурни изделия.

“Тогава направихме ключалка със скъсен корпус, но с дълъг ключ, който минава през двете половинки. Изделието доби огромна популярност и до ден днешен се произвежда в различни модификации”, обяснява предприемачът.

В навечерието на Виденовата криза предприятието вече е име в страната и поглежда към външните пазари. Работи успешно с германски и холандски партньори. Кризата ги застига две години по-късно - през 98-ма.

По това време двама от съдружниците продават дяловете си на чуждестранните партньори, а компанията се преименува на “Мауер локинг системс”, както е известна и сега.

“Оттогава влязохме в ново измерение, защото чуждият опит по отношение на техническите изисквания за западните пазари е безценен. В момента 75% от продукцията ни е за износ в страни от ЕС и Русия”, обяснява Колев. Той обаче не пропуска да отбележи, че основната технологична мисъл на вече международната компания е в България.

“Притежаваме над 100 патента, изобретения и полезни модели, нашето българско предприятие разкри собствена структура за сглобяване и продажба на секретни ключалки в Холандия”, разказва с гордост варненецът. Строителния бум в последващите години много помага за развитието на компанията. Разширяват значително гамата от продукция - произвеждат сейфове за хотели, цялостни интегрирани решения за достъп до обществени сгради. Построяват нова сграда, производствените площи се модернизират. “В момента работим с уникален инженерен софтуер от “ДиТра”, който ни позволява съвсем спокойно да вадим по 2-3 нови продукта на година”, обяснява Кольо Колев. Тайната се крие в стриктното спазване на едно просто правило - 80% от печалбата се реинвестира. Въпреки, че през годините е можел да влезе в други бизнеси заради свободния паричен ресурс, предприемачът не го прави. И има защо да е доволен - много успели в своята сфера бизнесмени се изкушават да търсят лесни печалби, влизайки в непознати сектори, което води до провал в основния бизнес.

“Човек трябва да има цел и да я следва безусловно. През последните 5 години световната криза почти не ни се отрази, защото знаем какво правим и как да го постигнем”, споделя управителят на “Мауер локинг системс”. Именно следването на този принцип води до откриването на “хапче против криза”. То се оказва електронна заключваща система за лично шкафче и фирмата много се гордее с нея, защото я внедрява втора в Европа.

“Има много обществени сгради, училища, фитнеси, клубове, където различни хора ползват едно шкафче, с нашия продукт им позволяваме да дават на всеки ползвател различен код за достъп, като има и модификации с чип”, развълнувано разказва Колев, който изразява съжаление, че няма интерес в България за внедряването на тази технология. С електрониката е свързана и следващата цел на компанията, която неизменно ще следва - електронните системи за контрол на достъп да достигнат 50% от целия оборот. Фирмата вече започва с пълни темпове да върви към новия таргет - току-що са изградили интегрирана система за електронен достъп в холандски университетски кампус, която включва 1000 врати, свързани с безжична технология, която не изисква сървърна поддръжка за управлението.

Всичко това се постига с хора, които са другата голяма гордост на “Мауер локинг системс”. “Над 60% от нашите 145 служители са с над 10-годишен стаж, а десетина са от самото начало”, казва Кольо Колев. Той изразява съжаление, че университетите не проявяват по-голям интерес към бизнеса. “Опитваме се да си сътрудничим с Техническия университет, но това става по наше настояване. Водим лекции и понякога включваме студенти от “Инженерен дизайн” в наши проекти, но за мен това е много малко”, добавя шефът на фирмата.

Нищо специално няма в мене. Просто съм се захванал с нещо и бия в една точка вече 24 години”, сякаш най-точно се описва предприемачът.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама