Новият закон защитава домашната ракия
09.11.2015 / 14:57 0
Снимка: Булфото
Промените в закона целят да повишат приходите в държавната хазна и предвиждат да ударят по две категории производители на алкохол. Първите са лицензираните винпроми, които са около 60 на брой и към момента плащат по 550 лв. акцизна ставка за казани над 500 л., която ще се увеличи на 1000 лв. за хектолитър чист алкохол, пише блиц.
Те са основната причина за настоящите промени в закона. Това производство е прикрито зад малки частни фирми и заема 50% от производството на ракия в страната ни, коментират депутатите.
Промените ще помогнат да се отсее застрашителното влияние на подобни нелегални производители на ракия, което освен в ущърб на държавата и хората е много рисково и за здравето. Така ще се съхрани домашната ракия и най-вече нейният имидж, който именно заради рисковото производство на тези нелегални казанджийници става обект на множество нападки. Хората ще могат спокойно да варят своята ракия за лични цели, категорични са от НЛВК.
Промените също гласят казанджийниците да варят ракия само от 1 юли до 31 декември, а ако решат да работят извън това време, трябва да поискат разрешение от Агенция Митници. Поправката беше гласувана миналата седмица от бюджетната комисия на второ четене в закона за акцизите.
“Целта е да се извади на светло алкохолът от сивия сектор. Защото лицензираните промишлени изби у нас годишно оползотворяват 200 000 тона грозде и внасят в републиканския бюджет 185 млн. лв. Докато специализирани малки обекти за дестилиране преработват 200 000 тона грозде и 100 000 тона плодове, а внасят в хазната едва 700 000 лева. Това не са измислени цифри, а са данни от Министерството на финансите”, коментира председателят на Националната лозаро-винарска камара Радослав Радев.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!