Обама: По-добре сделка с Иран, отколкото още една война в Близкия изток

03.04.2015 / 01:00 2

Президентът на САЩ Барак Обама направи изявленеи относно „ядреното споразумение”, постигнато в четвъртък, 2 април, в Лозана. По думите на държавния глава, сделката е „много добра”.

Той подчерта, че точките на договора позволяват санкциите да бъдат въведени отново в сила, ако Иран наруши условията. Американският президент изрази и удовлетвoрение от факта, че инспекторите на Международната агенция за атомна енергия ще получат достъп до урановите рудници и ядрени обекти на Ислямската република. 

Обама изрази убеденост, че в рамките на постигнатото споразумение Техеран няма да има възможност да произвежда ядрено оръжие. Той напомни, че по-рано Техеран е изпълнявал всичките условия в сключените със Запада договори и е позволил броят на проверките да бъде увеличен. Ако Техеран се опита да излъже Вашингтон, „то светът ще научи за това”, бе категоричен американският президент. Той също увери, че санкциите, наложени на Техеран по обвинения в подкрепа на терористични организации ще останат в сила, пише Блиц.

Обама също се обърна към Саудитска Арабия и другите страни от Персийския залив, които се опасяват от нарастващото влияние на Иран в региона, и ги покани в Кемп Дейвид на преговори. Обръщайки се към израелския премиер Бенямин Нетаняху, Обама заяви, че еврейската държава няма какво да се бои от страна на Иран. 

Своите критици, в частност, Конгреса, Обама призова да отговорят на въпроса – дали не е по-добре да има сделка, отколкото нова война в Близкия изток? Той също предупреди конгресмените, че ако те не одобрят споразумението, отговорността за войната ще бъде възложена на САЩ. 

Иранската ядрена програма ще бъде рязко съкратена. Това се предвижда в рамките на окончателното споразумение, имащо за цел да направи ядреното оръжие непостижимо за Иран, заяви американският държавен секретар Джон Кери, цитиран от АФП. Запасите на Иран от обогатен уран ще бъдат намалени за 15 години с 98%, заводът във Фордо ще бъде преобразуван за мирни цели, а реакторът в Арак ще спре производството на плутоний, който се използва за изработването на ядрени оръжия, каза Кери пред репортери. 

Mосква изрази увереност, че постигнатите договорености между Техеран и световните сили за иранската ядрена програма ще окажат позитивно влияние на общата ситуация в сферата на сигурността в Близкия изток. Това се казва в изявление на министерството на външните работи на Русия, цитирано от РИА Новости. „Разглеждаме намереното решение и от гледна точка на укрепването на правовата система на международните отношения като ярко доказателство за това, че посредством политико-дипломатически усилия е възможно да се решат най-сложните проблеми и кризисни ситуации“, се казва в текста. „Не предизвиква съмнение позитивното влияние на споразумението за иранската ядрена програма върху общата ситуация в сферата на сигурността в Близкия изток, включително и заради това, че Иран ще има възможност да взема по-активно участие в решаването на ред назрели проблеми и конфликти в региона“, се добавя в изявлението. 

Според представителката на ЕС във външната политика Федерика Могерини "в следващите седмици и месеци ще работим на политическо и експертно равнище за написването на текста на всеобхватното споразумение, което ще включва всички технически детайли". Но текстът ще отразява "постигнатите през тези дни решения". Германската канцлерка Ангела Меркел обяви, че никога досега постигането на окончателно споразумение с Иран не е било толкова близо. Руското външно министерство приветства решението Иран да може да развива мирната си ядрена енергетика. 

Германският канцлер Ангела Меркел приветства рамковото споразумение, сключено между Иран и световните сили, кат заяви, че международната общност никога не е била по-близо до споразумение, което да попречи на Иран да се сдобие с ядрени оръжия, предаде АФП. Рамковото споразумение, имащо за цел да ограничи иранските ядрени амбиции, бе постигнато след маратонни преговори в Швейцария и бележи пробив в 12-годишната конфронтация между Иран и Запада. 

Франция предупреди, че ако Техеран не прилага споразумението за спорната му ядрена програма, санкциите ще бъдат отново наложени, предаде АФП. „Санкциите, които ще бъдат вдигнати, могат да бъдат повторно наложени, ако споразумението не се изпълнява“, се казва в изявление на кабинета на френския президент Франсоа Оланд, в което се добавя, че Париж ще наблюдава отблизо работата по окончателното споразумение, за да се увери, че то е „надеждно“, че изпълнението му може да бъде верифицирано и че то ще попречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Междувременно френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че постигнатото след преговорите в Лозана споразумение е положително, но подчерта, че предстои да се свърши още работа. „Сега, вероятно, се в началото на нов процес. Опитваме се да продължим, но все още не сме стигнали края на пътя“, каза Фабиюс. 

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун приветства рамковото споразумение за иранската ядрена програма, като заяви, че то ще положи пътя за укрепване на мира и сигурността в Близкия изток, предаде АФП. „Изчерпателно, постигнато чрез преговори решение за иранския ядрен въпрос ще допринесе за мира и стабилността в региона и ще открие възможност за всички държави да сътрудничат в справянето с многобройните сериозни предизвикателства, пред които са изправени“, се казва в изявление на Бан. 
 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама