Обучаваха десетки деца и младежи на скимборд в Морската градина (снимки)

30.08.2015 / 14:20 0

Снимки: Румен Сарандев

Уроци по скимборд се проведоха в Морската градина. Те бяха част от програмата на последния ден на младежкия фестивал Fun City. Десетки деца и младежи се качиха на дъските, за да пробват интересния и нов за България спорт, като имаше и такива, които падаха във водата.

Той представлява плъзгане върху повърхността на водата. Скимбордингът поставя своето начало през 20-те години на миналия век в Калифорния (Лагуна Бийч) като забавления за местните спасители, които се пързаляли по брега с парчета шперплат. По-голяма популярност получава сред младежите в Калифорния през 60-те и 70-те години.

През 1960-та година имало група карачи от Виктория Бийч. Те карали бордове, които били заоблени от двете страни, но едната била с по-голям радиус. Наричали ги double enders. По това време започва и преминаването на границата на скимборда от плажа към вълните.

В края на 70-те год. двама от водещите скимбордисти по това време -  Текс Хейнс и Питър Прието направили компания за производство на скимбордове с името Victoria Skimboards – името е в чест на плажа, на който обожавали да се събират и да карат, пише сайтът wild-berries.com. Тогава те почнали да правят и първите състезания по скимборд. 

Victoria Skimboards поставя началото на един дълъг процес за спечелване на последователи за този малък, но изключително забавен спорт.

Техниката на скимборда се базира на принципа на глисирането, т.е. при достигането на необходимата скорост под дъската се образува воден клин, по който скимборда се плъзга.Това което отличава скимбордингът от другите видове сърфинг е ,че скимбордистът хваща вълната от брега посредством бягане. Пуска дъската под краката си, върху разлива на вълната и се плъзга по водата и мокрия пясък.

Най-общо има три типа сърфиране със скимборда:
1. Пясъчен скимбординг (sand skimboarding), където плъзгането се осъществява върху много тънък слой вода и мокър пясък.
2. Сърфиране по вълни (wave skimboarding или wave riding)- този вид каране се доближава до хавайският сърф, като могат да се правят и различни трикове.
3. Сърфиране по уреди (freestyle skimboarding)

Александър Дечев

Финансира се по фонд "Култура" на община Варна. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама