Очевидец: Автомагистрала "Струма" е като ледена пързалка

16.01.2016 / 00:09 2

фото: " Моята новина", Нова тв

Здравейте! Пътуваме по автомагистрала "Струма". Пътната настилка е като ледена пързалка. Градусите са -10С. Часът е 23:32, в момента не вали, но не видяхме и един снегорин, който да си е свършил задълженията. Жалко, много жалко! Това пише в рубриката "Моята новина" на НоваТВ очевидката Илияна.Изпращам ви един файл от следобяд, а сега е още по-страшно, пише още тя. 

Полярен студ се носи към България, в неделя виелици ще натрупат преспи в Дунавската равнина, които на места ще стигнат 3 метра. А в сряда, пак в Дунавската равнина, но и по високите западни полета като Трън, Перник и Самоков температурите ще паднат до минус 20.
Това съобщи по-рано Симеон Матев, дежурен синоптик в TV-MET, цитиран от "Труд". 

Студът идва от Северния полюс, вече е завладял Скандинавието и се приближава към Балканите. „Пред него обаче се носи топъл средиземноморски въздух, двете въздушни маси ще се срещнат над региона ни и това ще причини влошаването на времето“, поясни Матев.


24 часа

Зимата дойде, от север се спуска студен въздух, а от юг във височина топъл средиземноморски. Това е гарнирано с циклон, който преминава през Северна Гърция. В събота в Южна и Източна България ще вали дъжд, а в северозападните райони и котловинните полета на Западна България - сняг. Това съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев.

Следобед

циклоналният

вихър ще

приближи

страната и това ще усили валежите. Дъждовете в Южна и Югоизточна България ще са интензивни. Ще паднат между 30 и 50 литра на квадратен метър. В Източните Родопи са възможни гръмотевични бури. По същото време в западните и северните части без Добруджа и Санданско-Петричкото поле валежите ще са от сняг и ще се образува снежна покривка.

Най-обилни ще са валежите в нощта срещу неделя и в неделя преди обед. Тогава сняг ще вали и в Добруджа и в Южна България, а дъжд само по Черноморието.

Вятърът ще се усилва от североизток и ще се създадат условия за снежни виелици, каза още метеорологът. Снежната покривка ще се увеличи и ще е между 10 и 30 сантиметра, а в Предбалкана и по-дебела. Следобед по Черноморието дъждът ще се обърне на сняг. Ще остане ветровито и в Северна и Източна България ще има силни снежни виелици и натрупвания на преспи до 2-3 метра, които

ще затрудняват

движението по

пътищата

Възможно е да има населени места, до които да не може да се достигне, особено в източната част на Стара планина.

Велико Търново чака до 80 сантимтра снежна покривка в неделя и мобилизира всички строителни фирми, за да помагат с техника на снегорините. За да не се допусне бедствена ситуация и снежна блокада, съдействие са обещали и от Националния военен университет. При нужда и оттам ще се включат с кадри и техника.

В понеделник температурите ще се понижават и в повечето райони минималните ще са от -7 до -2, а максималните - от -3 до 2 градуса. Ще се задържи облачно със слаби снеговалежи. Те обаче ще отслабват и спират от запад на изток.

Очакванията са сумарният валеж за трите дни в Южна и Източна България да е над 100 литра на квадратен метър. Най-дебела ще е снежната покривка в Рило-Родопската област, на места ще се увеличи със 100 сантиметра. Извън планините в Предбалкана, Шуменско и Разградско ще достигне половин метър.

Подобна обстановка у нас имаше в началото на март миналата година, когато много населени места в Родопите

останаха

откъснати от света

повече от седмица.

Има риск хората от населените места в Родопския регион и Северна България, които са на повече от десетина километра от големите градове, да имат проблеми с доставката на стоки и услуги. Добре е да се запасят с най-необходимите продукти, допълни Симеон Матев.

Във вторник ще е студено. Облаците от запад на изток ще се разкъсват и следобед ще изгрее слънце. Минималните стойности на живака ще са от -11 до -6, а максималните от -6 до 0 градуса.

В сряда

ни чака

мразовито утро

В Дунавската равнина и по високите полета термометърът ще показва от -20 до -15 градуса. След сибирските температури сутринта термометърът през деня ще се покачи едва до -8/-3 градуса, само в най-южните части до 0.

Предимно облачно ще е в четвъртък и петък, каза още метеорологът. Ще превали. Слабо ще се затопли, но температурите ще са със зимни стойности. Сутрин термометърът ще показва около и под -10 градуса, а по обед - от -3 до 2 градуса.

Повече слънчеви часове ще има през следващия уикенд, но ще е студено, особено в неделя.

Омекване на времето с повишаване на температурите се очаква към края на месеца. Поради динамиката на процесите обаче не може да се детайлизира колко ще се затопли, обясни Симеон Матев.

 

 

 

 

По планините лошо

за ски и туризъм

В събота, неделя и понеделник ще е неприятно за ски и планински туризъм.Температурите ще се понижават. В понеделник на Мусала ще е минус 20 градуса. При тези ниски стойности и заради силните ветрове има опасност от измръзване. Очакват се гъсти мъгли и силни снеговалежи.

Препоръчвам неопитни туристи да не се качват в планината, особено на високото - над 2000 метра, каза синоптикът Симеон Матев.

Снежната покривка ще се увеличи с 20-50 сантиметра. По-интензивни ще са снеговалежите срещу неделя в Родопите, Пирин и в южните части на Рила, където не е изключено новата снежна покривка да надвиши 1 метър.

В средата на седмицата времето ще се подобри. Облаците ще се разкъсат, но ще остане твърде студено. На височина 2500 метра в сряда термометърът ще показва минус18, а на 1500 метра - минус 10 градуса.

Добре е скиорите да се осведомяват за опасността от лавини, защото обилните снеговалежи ще направят много от склоновете лавиноопасни.

 

 

 

 

Невиждан

от 80 години

циклон над

Атлантика

Невиждан от 80 години ураган през януари се заформя над Атлантическия океан, съобщиха американски метеоролози. Очаква се бурята Алекс да удари най-напред Азорските острови. Жителите са предупредени да очакват вълни до 18 метра и пориви на вятъра до 160 км/ч.

За последно през януари е имало подобна стихия през 1938 година. Ураганът е от първа степен по петстепенната скала. Това е една от най-ранните тропически бури, които са се сформирали над Атлантическия океан, откакто изобщо се води статистика. Очаква се ураганът да се насочи на север и северозапад. Сезонът на ураганите в Атлантика обикновено е между май и ноември.

Много необичайно е да се наблюдава ураган над води с температура 20 градуса по Целзий, казаха американските метеоролози. (24часа)

 

 

-35 градуса отчетени в Севлиево

през февруари, 26° в Пловдив

Ако на Атанасовден има дебел сняг, берекетът през годината ще е голям. Това предвижда народната метеорология. Тя включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.

Февруари е Малък Сечко.

Въпреки че средните температури са по-високи от януарските в Северна България и високите полета, те са близки до нулата, а в южните райони средната месечна температура е 3-4 градуса. Утрините са студени и минималните температури са отрицателни - средните минимални са между минус 5 и 0 градуса. При по-силни застудявания се отбелязват и температури под минус 20 градуса. Най-ниските показания на термометрите през февруари са отчетени в Севлиево - минус 35 градуса, в Исперих и Кнежа минус 32 градуса, във Видин, Чирпан, Горна Оряховица - минус 31. Много студен е бил февруари през 1929 година, когато водната повърхност по нашето Черноморско крайбрежие се покрива от плътен лед. Рекордни студове са отбелязани и през 1944, 1950 и 1954 г. Много студен беше и февруари през 2005 година. Тогава между 3 и 10 в много райони на Северна България и високите полета температурите се понижиха до минус 20 градуса, а в Кнежа до минус 28, в Севлиево минус 27, Драгоман и Видин минус 24. Тези ниски температури в съчетание с натрупаните преспи, на места в Източна България с дебелина до 3 метра, доведоха до бедствено положение редица общини в страната.

Първите плахи опити на пролетта се проявяват най-често към края на месеца. Бързите затопляния заедно с южните ветрове водят до интензивно снеготопене и е предпоставка за наводнения, каквито често се случват в Източните Родопи. Преносът на по-топли въздушни маси от югозапад може да повиши чувствително температурите. Най-високите измерени температури през февруари са между 19 и 24 градуса. Най-топло е било в Пловдив и Кнежа 26 градуса, в Ловеч, Плевен и Димитровград 25. Такива затопляния са особено опасни за ранно цъфтящите растения, които, подлъгани от топлото време, започват бързо да се развиват. При последващо понижение на температурите, което се случва често, е възможно пъпките и цветовете да бъдат увредени.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама