От 4 до 7 лева за килограм шаран по Никулден

02.12.2013 / 18:51 0

снимка: Булфото

На пазара има риби всякакви. Традиционният за 6 декември шаран може да се намери и по 4 лв. за килограм, ако е по-малък - до 1,5 килограма. Тези риби обаче не стават за пълнене. Масово се купуват екземпляри между 2,5 и 3 килограма. На Женския пазар в София в момента цените варират между 6 и 6,50 лв., в по-скъпите магазини килограмът ще удари 7 лева за празника. Има и доста по-евтини варианти за рибно меню на Никулден. На сиромашката трапеза масово се слага толстолоб. Той никак не отстъпва по хранителни качества на шарана, а се предлага около 4 лв. за килограм. Изчистен и нарязан на шайби е 5-5,50 лв, пише "Преса".

Въпреки голямото изобилие българинът продължава да е на последно място по консумация на риба в Европа. През миналата година на човек у нас са се падали по 5,4 кг. Според специалистите бягството от рибата е пряко свързано с присъствието ни на първо място в друга, твърде печална класация - по заболели от сърдечносъдови заболявания. През миналата година в страната ни са уловени 9595,2 тона риба. От това количество 1323 тона, или 13,8%, са хванати във вътрешни водоеми и само 111,1 тона (1,2%) - в река Дунав.

Рибата, която ще купуваме за Никулден, ще идва основно от язовирите и изкуствените рибарници. От всичките 388 рибовъдни стопанства 347 са сладководни, сочат данните на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. През м.г. там са произведени 7557,14 тона риба, очакват се приблизително същите количества и през тази година. Най-големия дял заемат дъговата пъстърва, шаранът и пъстрият толстолоб.

На едро в момента шаранът се изкупува до 4 лв., а толстолобът - по 2-2,5 лева за килограм. Рибата, която се храни с планктон, съдържа по-големи количества 3-омега мастни ненаситени киселини, обясни експертът по рибарство Николай Кисьов. Според него скъпата сьомга, която се внася у нас от Северна Европа, е отгледана в садкови инсталации и е изхранвана с фуражи. Богата на въпросните вещества е дивата сьомга, която обаче идва от Северна Америка и се продава 3-4 пъти по-скъпо на западните пазари. В страната ни такава риба почти не се среща.

Нашите рибарници са направени в басейни в земята, където се развива растителен планктон. Само една порция шаран или толстолоб може да покрие дневните ни нужди от 3-омега мастни киселини. Ефектът обаче се губи при пърженето на рибата, защото ненаситените киселини преминават в наситени, които пък са виновни за лошия холестерол. 

Омар за 80 лева очаква ценители

Деяна БОРИСОВА

Дни преди Никулден магазините вече посрещат купувачите с препълнени щандове. На столичния пазар „Димитър Петков“ се предлага шаран по 6,80 лв. за килограм. На Женския пазар цените са с една идея по-ниски и варират около 6-6,50 лв. В големите търговски вериги разнообразието от морски дарове е огромно и може да задоволи и най-изискания вкус. Един омар например струва 80 лв., а октоподът е от 18 до 30 лв. за килограм.

Конкуренцията между търговците може да проработи в полза на потребителите. Голяма немска верига ще подреди на щандовете си дни преди празника шарани, които ще се продават на цена 4-5 лв. за килограм. Там килограм толстолоб ще струва само 3 лв.

Сьомгата върви около 25 лв./кг. Среден вариант за джоба на българина са ципурата и лавракът. Те вече са добре познати у нас, килограмът струва около 12 лв. Според продавачки в столичните Хали все повече клиенти предпочитат да купят направо приготвен шаран. Разбира се, удобството се заплаща, цената на пълнената риба е 24 лв. за килограм.

 

Платика и моруна вадят от Дунав

Росен МОЛЛОВ

Платика, моруна и карабърсак, наричан още и скобар, вадят в момента от Дунав русенските рибари. „Всеки ден хващаме по двадесетина килограма, а в магазините изкупуват рибата по около 1,80 лв. за кило“, разказа за „Преса“ рибарят Светлин Тодоров.

По-рядко в мрежите попада бяла риба, но тя остава за по-заможни ценители и за русенските заведения. Килограмът се търгува по 5-6 лв. В магазините по-малките сладководни риби се предлагат по 3,50-4 лв. за килограм, а бялата - по 7,50-8 лв.

В момента нивото на Дунав постепенно се вдига и е подходящо за риболов. Силният вятър обаче е пречка и повечето рибари няма да влизат в реката. Риболовците в дунавския град са на изчезване, след като през 2005 г. тяхното селище на брега на Дунав бе унищожено заради новия колектор на пречиствателната станция. Мнозина избягаха по селата наоколо, а други вдигнаха лодките си върху гаражите. 

 

Рибата се познава по очите

Прясната риба се познава по очите. Те трябва да са бистри и лъскави, а хрилете да са червени или розови. Месото е плътно и еластично, а когато се натисне с пръст, вдлъбнатината веднага се запълва. При разрязване то трудно се отделя от костите. Потопена във вода, прясната риба потъва. Люспите й са светли и лъскави. Ако падат лесно, това поражда съмнение в качеството. Размразената риба трябва да се готви веднага, тъй като бързо се разваля. В никакъв случай не бива да се замразява отново.

Най-важното е, ако купувате риба от сергии, да видите декларацията за произход, съветват от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Търговецът трябва да има разрешение не само от ИАРА, а и от Българската агенция по безопасност на храните.

През последните години българите консумират основно пъстърва, скумрия, шаран, бяла риба, цаца, толстолоб и сом, казаха от двете контролни ведомства.

 

Шаранът не е безапелационен фаворит на никулденската трапеза. В Северозападна България е много популярна саламурата по видински, която се приготвя със сом. За тази гозба са необходими главата на една средноголяма риба, още 1 кг от месото на сома, 400 г лук, 200 г чесън, 400 г домати, 150 г масло, 50 г люти чушки - румънка или рибки, магданоз, черен пипер, оцет или лимонов сок, сол.
 
Рибата се почиства и измива, поръсва се със сол и черен пипер и се оставя да престои около 30 минути. След това се изпича на скара до зачервяване на кожата. Оставя се да изстине и месото се обезкостява. 
Всички зеленчуци леко се изпичат на скарата. После лукът се нарязва на дребно и се задушава в мазнината, докато стане полуготов. Залива се с 2 л гореща вода и след като заври, се прибавят обелените и едро нарязани домати, запечените люти пиперки и рибата. 
 
Ястието се вари десетина минути, подправя се със счукания чесън и оцета или лимоновия сок, поръсва се с останалата част от пипера и със ситно нарязан магданоз.

Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама