От АБВ искат ускоряване на „Южен поток“! Първанов: Проектът ще отвори стотици работни места във Варна

24.09.2014 / 18:03 5

Председателят на ПП Алтернатива за българско възраждане Георги Първанов, водачът Ивайло Калфин и кандидати за народни представители от листата на АБВ във Варна, посетиха информационния център на “Южен поток Транспорт” – компанията, която строи подводната част от газопровода Южен поток. Домакините информираха за започналите вече строителни работи, които ще създадат 1500 работни места.

„Правителството на Борисов беше пасивно, а по-късно Драгомир Стойнев опорочи процедурата и вкара проекта в задънена улица. АБВ настоява за провеждане на нова процедура за изпълнител, публичност при определяне на цената за строителство и възобновяване на преговорите с Русия и ЕК. Трябва да се водим от националния, а не от чужди, корпоративни или частни интереси“, заяви Георги Първанов.

Той посочи, че българската страна трябва да предложи възобновяване на производства, свързани с поддръжката на газопровода, с които могат да се открият хиляди постоянни работни места в региона на Варна. Първанов припомни, че при него има и субективен елемент, тъй като през 2007 г. заедно с руския президент Владимир Путин са обявили началото на този проект.

Директорът на българския клон на „Южен поток Транспорт“ Деян Калайджиев остана приятно изненадан от посещението на представителите на АБВ, като уточни, че за първи път ги посещава политическа делегация.

Очаква се строителството на морския участък да започне през ноември, а първите доставки на газ да се осъществят през декември 2015-а. Цялата логистика ще бъде съсредоточена на пристанищата Варна и в Бургас.

Георги Първанов

Проектът може да отвори още 200 работни места във Варна

- Г-н Първанов, какво е отношението на АБВ към проекта „Южен поток“?

- Ние сме много критични към забавянето на проекта от страна на предишното правителство на ГЕРБ и особено от спирането на строителството от правителството на Орешарски. Естествено, ние ще настояваме за яснота около опорочената процедура на обществените поръчки за изпълнителите и цената на проекта. Искаме да ускорим максимално проекта, подчертавам го още веднъж. За нас е много важно да се потърсят и допълнителни възможности за българската индустрия, за българското производство.

- Как очаквате проектът да повлияе на Варненския регион?

- Имаме идеи в тази насока. Ще потърсим възможности за индустрията във Варненския регион – да се договори с руската страна и участниците в проекта производството на механични детайли, кранове, колена, електроника, свързани с реализацията на проекта. Тоест да се отворят работни места тук, на територията на Варненския регион. Коментирахме с експерти и те смятат, че това би могло да създаде предпоставки за поне 200 нови работни места.

- Ще се ангажира ли АБВ и с решаването на проблемите в образованието?

- Нашият екип винаги е доказвал, че образованието е приоритет. Помните, че през 2007 г. в президентството успяхме да посредничим между стачкуващите учители и тогавашното правителство. Амбицията на АБВ е да играем ключова роля в изграждането на визията на българското образование в следващите десетилетия. Много е важно и бизнесът да се ангажира с образованието. Освен това държавата и институциите недостатъчно използват научната експертиза в своята дейност за решаването на един или друг въпрос. Във връзка с мандатността на ректорите на университетите смятам, че доминиращата теза, в хода на проведените от мен разговори, е, че университетите сами трябва да решават въпроса с мандатността на ректорите.

5 процента от БВП да отиват за средното образование

Георги Първанов и Ивайло Калфин се срещнаха с ректори и преподаватели, учители и синдикалисти във Варна по въпросите на образованието. На срещата представителите на АБВ поеха редица ангажименти за промени в законодателството, които да увеличат финансирането на средното образование до 5%, а на висшето и на науката – съответно до 1.1% и 1% от Брутния вътрешен продукт, за приемане на Закона за средното образование, за въвеждане на дуалната система за професионално образование, за увеличаване на доходите на учителите, за повишаване на автономията на университетите и за допълнително привличане на частни инвестиции в образованието. В резултат на дискусията, Георги Първанов обяви, че е за възобновяване на  инициативата „Културни коридори“ и свързването на Югоизточна Европа и съседите на изток от Черно море. Той се ангажира и с инициатива за предоставяне на учебници и учебни пособия за Молдовско-българския университет в Тараклия, Молдова, учреден с активните му усилия по време на неговия първи президентски мандат.

Купуването и продаването на гласове е престъпление*


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама