От собствената си ръка умират повече варненци, отколкото при катастрофи
Юлия Георгиева
От собствената си ръка умират повече варненци, отколкото в катастрофи. Най-често на живота си посягат мъже, като „предпочитаният“ от тях метод е самообесването. Това коментира шефът на Бърза помощ във Варна д-р Мая Рашева. Тя представи своето проучване върху самоубийствата на среща на варненските педагогически съветници и училищни психолози на тема ”Превенция на суицидния риск (самоотнемане на живот)”. Изводите, които бяха представени пред аудиторията, се основават върху проучвания и анализ за последните четири години. Оказва се, че хората, които живеят в града, посягат на живота си четири пъти по-често в сравнение с тези от селата. Причината за това е социалната изолация и отслабване на връзките със семейството, обясни д-р Рашева. Средната възраст на самоубийците във Варненско е 56 г., но тенденцията е към подмладяване на хората, които искат да се разделят с живота си. Най-много опити за самоубийство се правят от хора във възрастта 15-25 г., но пикът е при тези на 15-19 г. Лошото е, че опити правят и деца под 15 г., като в тази възраст честотата се изчислява на 4,8 на 100000 души население.
Проучването доказва, че суицидната смъртност има превес при мъжете, които слагат край на живота си 2,5 пъти по-често в сравнение с жените. За сметка на това жените правят много повече опити. Това е така, защото мъжете по принцип избират по-сигурните способи за самоубийство, като самообесване, хвърляне от високо и огнестрелно оръжие, докато дамите разчитат на самоотравяне чрез лекарства или някакви химикали, все по-често пестициди.
Над 50 процента от опитите се правят демонстративно, с цел шантаж. Те са предназначени за околните и целят определен ефект. Макар че хората не желаят да загинат, такива случаи не бива да бъдат подценявани, коментира д-р Рашева. Причината е, че всеки четвърти, направил някога такъв опит, повтаря. Освен това този човек определено има някакъв проблем и той трябва да намери решение. И не на последно място – никога не се знае дали бутафорният опит всъщност няма да завърши със смърт, особено при децата, където първо не може да се прецени риска, и второ, никога няма гаранции дали човекът няма в последния момент да промени решението си и всъщност да предпочете смъртта като единствено решение на ситуацията, в която е попаднал.
Самоубиват се работещите бедни
Въпреки разпространеното твърдение, че хората с психични отклонения най-често посягат на живота си, данните сочат, че във Варненско те са едва 17,3 на сто. Най-много от самоубийците в областта са хора в трудоспособна възраст – 44,7 %. Пенсионерите са 43 на сто. Половината от суицидните опити са на хора със средно образование. Рискова група са и тези с основно. Или като цяло все по-често се самоубиват работещите бедни.
Противно на очакванията, самотата не е основен мотив за край на живота. Само 13 процента от самоубийците са живели сами в момента на опита. Най-честата причина хората да изберат смъртта са конфликти в семейството – 37,8 процента, и романтични подбуди – 16 на сто. Младите хора слагат край на живота си най-вече заради несподелена любов. Като цяло обаче в сърцето на проблема стои загубата във всеки един смисъл.
Варненска област се смята за рискова по отношение на самоубийствата, тъй като, според критериите на Световната здравна организация, попада в средното ниво на суицидна смъртност. По този фактор областта се нарежда на 18-то място в страната, а България на 12-то място в света.
Изключително важно е да се вземат адекватни мерки по предотвратяване на самоубийствата. Специалистите са на мнение, че Аспарухов мост, който е притегателен обект за суицидантите, трябва да се обезопаси. Учителите, педагозите, лекарите пък трябва да се научат да разпознават симптомите и да са наясно какво да правят в подобни моменти. Добре е всеки човек да знае при какви обстоятелства трябва да му светне „червената лампа“ и към кого да се обърне за помощ, тъй като никой не е застрахован да застане в даден момент от едната или пък от другата страна.
Трябва да се има предвид, че най-малко шест души страдат от суицидното поведение на своя близък.
Съвет: Говорете директно и без притеснение
Мит е, че говоренето за самоубийство може да подтикне човека в депресия да сложи край на живота си. По-добре е да говорите, да направите повече от необходимото за един отчаян човек, отколкото да не правите нищо, да си мълчите и да неглижирате съмнението, че той всъщност би могъл да предприеме подобна стъпка. Това съветва психологът Мария Добрева от варненската лаборатория на Института по психология на МВР. Всяка рязка и необичайна промяна в поведението на един човек, независимо дали е в положителна или отрицателна посока, трябва да заостри вниманието ви към това, че нещо се случва и то може да не е за добро. Все пак опити за самоубийство правят не само онези, които са изживели някаква загуба – близък, любим, работа, пари и т.н., а и хора, претърпели голяма промяна в живота си – брак, раждане. Преди около година жена от варненско село сложи край на живота си след като роди живи и здрави близнаци, напомнят специалистите. И допълват, че е по-добре да насочим нашите близки, които имат проблеми, към консултация с психолог, отколкото да бездействаме в очакване бурята да мине.