Отбелязваме Световен ден на тоалетните днес

19.11.2013 / 08:28 2

На днешния 19 ноември отбелязваме Международния ден на тоалетните. Решението за честването е взето през ноември 2001 г. на конгрес на Международната организация на тоалетните в Сингапур.

Близо 2,5 млрд. души по света нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия. Фактите са потресаващи, алармира Световната тоалетна организация (WorldToilet.org). Заради липсата на канализация тези хора рискуват ежедневно здравето и достойнството си, а всяка година 1,8 млн., предимно деца, губят живота си. Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план.

Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на много повече животи, отколкото всички войни през XX в., сочат данните на световната организация.

Според тях повече от 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони.

В момента човек прекарва средно около три години от живота си в санитарното помещение, което отрежда на тоалетната важно място в живота ни.

Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план, коментират експертите.

За да стигне до сегашния си вид, тоалетната е претърпяла дълга еволюция.

Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени.

Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които след това заривали с пясък.

Първата тоалетна чиния е китайска. Била на един от императорите, който управлявал през 50-100г. Тя била направена от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията.

За първи път обществени тоалетни били построени в Древен Рим през първи век. Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време светски разговори.

Флавий пръв въвел заплащането в градските тоалетни. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.

През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. Понеже по онова време в Лондон обаче още нямало водопровод, слугите сипвали вода с кофи.

През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.

Историята:

 

-2500 години преди новата ера — появяват се първите помещения, напомнящи тоалетни в Индия и Пакистан. Подобни са намерени в Китай, Египет и Древен Рим. Те позволяват измиване с вода и са свързани с обща дренажна система. В Рим тоалетните са обикновено част от обществените бани.

-Установено е че за първи път тоалетната хартия се е ползвала в Китай през 589 г.

-1681 г. — за първи път се използва френската дума тоалетна (toilet). Първоначалното значение на думата е процедура за правене на прическа и обличане, оттам се появяват и думите тоалетен стол и тоалетна вода.

-XIX век — появяват се първите обществени тоалетни с чинии и възможност за сядане.

-2001 година — създадена е Международната организация на тоалетните.

Някои източници споменават за вредата от съвременните тоалетни. Те считат, че нанасят вреди на ректума и храносмилателната система като цяло тъй като позата, заемана на чинията, е неправилна. Те също така считат, че това е една от причините за боледуване от колит, хемороиди и някои други заболявания. Най-добрата тоалетна se оказва от тип "клекало".

В България

 

Над 70% от учениците в България не използват тоалетните в училище и стискат, показа изследване, което НМД (Националната мрежа за децата) е провела сред над 800 ученици от цялата страна през 2010 г. Основната причина, която учениците изтъкват, е лошото състояние на училищните тоалетни. Последиците се отнасят не само до физическото, но и до психичното и социално благополучие на децата. Лошото състояние на училищните тоалетни крие изключително сериозни рискове за здравето на децата. Вредният навик за стискане в ученическа възраст на по-късен етап може да доведе и до редица заболявания на отделителната система, посочват от НМД.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама