Откриха най-древните следи от живот на Земята

13.11.2013 / 21:00 0

Учени се натъкнаха на най-старите индикации за живот на Земята, откривани досега. Става въпрос за следи от микроорганизми на възраст 3,5 млрд. години, запазени в древни скали в отдалечен район на северозападна Австралия.

Доказателствата за сложната микробиологична екосистема били открити в седиментни скали в отдалечения регион Пилбара. В тази област съществуват скали които са едва с милиард години по-млади от планетата.

Учените откриват, че в периода между 3,43 и 3,4 млрд. години (около 30 млн. години) в този регион се наблюдават следи от процъфтяващ микробиологичен живот, пише британският вестник "Телеграф". Според тях новооткритите следи са съпоставими с тези в скали в Гренландия, които на теория са по-стари. Обаче скалните пластове, в които са открити са толкова деформирани, че това не може да се каже със сигурност.

За разлика от гренландските, при организмите от Пилбара ясно се вижда как са си взаимодействали със седиментните скали, върху които са живели. Проф. Дейвид Уейси от университета от Западна Австралия обяснява, че в случая не се наблюдават цели клетки, а само химически остатъци от мащабна клетъчна активност, генерирана от древните колонии.

„Ние не виждаме самите микроби, а само големи структури, които микробите са построили, преди да загинат“, казва Уейси. От самите клетки са останали единствено богати на въглерод елементи.

Според учените откритието може да помогне за търсенето на останки живот от земен тип на други планети като например на Марс. Причината е че те вече са доста наясно как биха изглеждали подобни останки и биха ги разпознали в скалите на чуждите светове.

 

econ.bg

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама