Отпуснаха 19 млн.долара за първата снимка на черна дупка в Млечния път
Екип от европейски астрофизици планира да направи първата снимка на черна дупка. Те са получили 19 милиона долара от Европейския съвет за научни изследвания, пише Live Science. Проектът BlackHoleCam се стреми да види супер масивната черна дупка в сърцето на Млечния път и да заснеме хоризонта на събитията - теоретичната граница, зад която нищо, дори светлината, не може да избяга.
„Повечето астрофизици вярват, че черните дупки съществуват, но никой не ги е виждал", казва Хейно Фалке, един от тримата ръководители на екипа. „Технологията вече е достатъчно напреднала, за да можем наистина да снимаме черни дупки и да проверим дали съществуват. Ако няма хоризонт на събитията, значи няма черни дупки", добавя Фалке. Учените ще използват технологията Very Long Baseline Interferometry (VLBI). Тя представлява фокусиране на много телескопи по света върху един обект и суперкомпютър, който ще синтезира и интегрира различните наблюдения, за да могат да изучат дупката в центъра на нашата галактика, която е около 4 милиона пъти по-масивна от слънцето, пише 24chasa.bg.
BlackHoleCam няма да може да заснеме самата черна дупка, но изследователите смятат, че могат да видят хоризонта на събитията, характеристика, която е предсказана от Теорията на относителността на Айнщайн. Газовете, изсмуквани от огромното гравитационно поле на черните дупки произвеждат радио емисии преди да изчезнат. Хоризонтът на събитията ще издаде присъствието си, хвърляйки тъмна сянка върху тези ярки емисии, обясняват учените.
Екипът планира да използва огромната нова обсерватория в Чили ALMA, наред с други радио инструменти. Проектът ще си партнира и с американските си колеги от Event Horizon Telescope.