ПОЛИЦЕЙСКО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: ГЛОБА ДО 15 БОНА ЗАПЛАШВА ВАРНЕНЕЦ ЗАРАДИ „КМЕТСКИ” ДУПКИ

11.01.2013 / 08:30 24

Георги Георгиев

Глоба от 1000 до 15 000 лв. и обществено порицание може да отнесе варненецът Николай Цветков заради това, че поставя лика на кмета Кирил Йорданов в дупки по варненските улици. Той бил предупреден от екип на Второ РПУ във Варна, че трябва да прекрати тази дейност. Униформените почукали на вратата на Цветков на 3 януари. Представили му документ за подпис, с който да удостовери, че е предупреден да не нанася обиди и да не клевети кмета на град Варна Кирил Йорданов. Името на градоначалника изрично е упоменато два пъти. 

В протокола за полицейско предупреждение буквално е изписано: „Да не извършва дейности, унизителни за честта и достойнството на кмета на гр. Варна – Кирил Йорданов“, както и „Да не разгласява позорни обстоятелства и да не приписва престъпление на кмета на гр. Варна – Кирил Йорданов. Под точка три в документа, който бил поднесен за подпис на Цветков, пък е упоменато, че той няма право „публично да обсъжда длъжности лица и представители на обществеността по повод изпълнение на служебните им функции“. 

„Отказах да подпиша протокола и използвах правото си на особено мнение“, обясни за „Народно дело“ Цветков. Той се позовал на член от НК, според който всеки гражданин има право да сигнализира за настъпили нередности. Написал още, че с действията - поставяне снимка на Кирил Йорданов в дупка – е обезопасил и предупредил шофьорите да не влязат в нея. Въпреки че не положил подпис, му обяснили, че трябва да се чувства предупреден и при неспазване на упоменатото носи отговорност по чл. 146, ал. 1, чл. 147, ал. 1 и чл. 148 от НК.

Всъщност това е втори полицейски акт за Цветков. Първия той получил в последния ден на старата година. Тогава постави снимка на кмета в улична дупка на  ул. „Васил Друмев“ 40. Тъй като времето било празнично, освен нея добавил и новогодишна украса и свещи, които да сигнализират за опасността в тъмното. На място пристигнали представители на общината и полиция. Униформените му издали разпореждане, според което няма право да поставя предмети на мястото „затрудняващи безпрепятственото преминаване на участниците в движението“. 

Още в първия работен ден на новата година трапът беше ремонтиран и запълнен. Това даде повод за коментари, че „ликът на кмета“ е парола за бързо запълване на дупките в града. Преди дни читатели алармираха и изпратиха снимка на дупка на ул. „Георги Пеячевич“, където бяха поставени не една, а две снимки на Кирил Йорданов. По думите им само половин час след като кадърът се завъртя в публичното пространство, дупката била запълнена.

Николай Цветков

Очаквам и да ме арестуват

И сега, г-н Цветков, ще спрете ли да поставяте снимки на кмета в дупките?

Първо искам да кажа, че кметът Кирил Йорданов добре е усвоил похватите на ГЕРБ да се разправят с недоволни граждани, като им изпращат полиция. Може да продължа да слагам снимки, но ще ги слагам легнали в дупките, за да не пречат на движението и да не създават опасност на пътя, какъвто е аргументът на полицията.

Според това предупреждение нямате право публично да обсъждате длъжностни  лица по повод изпълнението на службата им. Ще спрете ли да говорите за управлението на града?

Това няма как да стане, как да се спрат хората да говорят, като виждат какво става. По тази логика могат да забранят и на вас, журналистите, да пишете за общината. Започва да намирисва на диктатура. Чудя се обаче на какво основание  и най-вече по чие разпореждане и заповед ми се издава подобно предупреждение. Това на практика означава, че полицията забранява на хората да имат собствено мнение, което да споделят. Ако кметът се е почувствал обиден от действията ми, да си търси правата по законов ред, а не да праща полиция. То утре полицията може да ми забрани и да го гледам. Вместо да праща униформени, да каже ясно - ще се кандидатира ли за пети мандат, за да знаят варненци дали да се изселват, докато е време.

Сега пак говорите публично по темата. Не се ли страхувате от последствия?

Очаквам вече и да ме арестуват или пък набият.

Наказателният кодекс

Чл. 146. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Който каже или извърши нещо унизително за честта или достойнството на другиго в негово присъствие, се наказва за обида с глоба от хиляда до три хиляди лева. В този случай съдът може да наложи и наказание обществено порицание. 

Чл. 147. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Който разгласи позорно обстоятелство за другиго или му припише престъпление, се наказва за клевета с глоба от три хиляди до седем хиляди лева и с обществено порицание. 

Чл. 148. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) За обида:

1. нанесена публично;

2. разпространена чрез печатно произведение или по друг начин;

3. на длъжностно лице или на представител на обществеността при или по повод изпълнение на службата или функцията му и

4. (изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) от длъжностно лице или от представител на обществеността при или по повод изпълнение на службата или функцията му

(изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) наказанието е глоба от три хиляди до десет хиляди лева и обществено порицание.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2000 г.) За клевета, извършена при условията на предходната алинея, както и за клевета, от която са настъпили тежки последици, наказанието е глоба от пет хиляди лева до петнадесет хиляди лева и обществено порицание.

(3) В случаите на ал. 1, точка 1 може да намери приложение ал. 2 на чл. 146.

Полицията работила със стари бланки

Близките срещи на Цветков с полицията в последните дни извадили наяве друг проблем, алармира още той. По думите му първото разпореждане, което получил на 31 декември, е на бланка, която не отговаря на действителността. В нея ясно е указано, че разпореждането може да се обжалва по реда на Закона за административно производство, който не съществува като такъв в правния мир. Проверка на „Народно дело“ показа, че ЗАП е отменен с влизането в сила през юли 2006 г. на Административно-процесуален кодекс (АПН). 

На практика излиза, че към момента полицията използва бланки, които са подвеждащи и направо фалшиви, смята Цветков. Според юристи обаче това не пречи актът да бъде обжалван, като това става по реда на действащия в момента норматив. „Няма никакъв проблем да се жали, дори и да е упоменат старият закон“, категорични са те.


 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама