Парламентът не гласува оставката на Станишев
снимка: БулФото, архив
Парламентът не успя да приеме оставката на Сергей Станишев като народен представител. Прекратяването на депутатските правомощия на лидера на БСП беше първа точка в дневния ред. Липсата на кворум обаче провали заседанието и гласуването не се състоя.
В началото на работния ден едва 104 депутати се регистрираха. Парламентът отново беше бойкотиран от ГЕРБ и „Атака”. След обявената 30-минутна почивка броят на депутатите се увеличи на 110, което отново не беше достатъчно.
Проваленото заседание предизвика и казуса дали Сергей Станишев остава депутат в българския парламент, след като вече заяви, че отива в Брюксел.
Срокът за прекратяване на правата на депутати, които бяха избрани за членове на Европейския парламент, изтече в понеделник.
Заседанието на новоизбрания ЕП е насрочено за 1 юли, което означава, че теоретично има време да се гласува оставката на Станишев.
„Няма да бъдат изтървани сроковете. Има текст от преходните разпоредби на Изборния кодекс, който е прилаган веднъж за Ивайло Калфин”, обясни председателят на Народното събрание Михаил Миков.
Текстът от параграф 6, ал. 4 на допълнителните разпоредби всъщност гласи, че мандатът на избраните кандидати за членове на ЕП, които заемат друга изборна длъжност, се прекратява 7 дни преди датата на откриване на първото заседание на ЕП.
В сайта на парламента пък Станишев продължава да фигурира като депутат. Посочено е обаче, че от 25 юни той вече не е председател на парламентарната група на БСП. Като такъв от тази дата е записан Атанас Мерджанов.
Междувременно от Фейсбук профила си лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че е помолил своите колеги да осигурят кворум в пленарна зала, за да удовлетворят желанието на Станишев да стане евродепутат.
За проблема с кворума пък Атанас Мерджанов заяви, че отговорност имат отсъстващите депутати от ГЕРБ и "Атака". Новият председател на групата на левицата в парламента разкритикува и отношението на двете партии към работата на парламента. /"Новинар"