Първи снимки от кометата, на която кацна Philae
Роботът Philae вече е здраво закрепен за кометата 67P/"Чурюмов-Герасименко" и изпраща ценна информация и снимки от повърхността й до операционния център на Европейската космическа агенция (ЕКА) в Дармщадт, Германия.
След като два пъти „отскочи“, спускаемият модул вече е „здраво стъпил“ върху космическото тяло, а учените, начело на мисия Rosetta се опитват да установят точното му местоположение.
Трите кацания, първите две от които неуспешни, са били извършени съответно в 17:33, 18:26 и 18:33 българско време, като първият „отскок“ е бил с височина от 1 километър.
Причината за двата неуспеха се крие в несъществуващата гравитация на кометата и в проблем с двигателите и харпуните на Philae, които трябвало да го закрепят на повърхността.
Въпреки че в момента е стабилен, все още съществува опасност модулът да не успее да пробие горния слой на кометата, за да вземе проба от нея. По тази причина, има опасност „Philae" да стане нестабилен и да бъде завлечен до друга точка от повърхността на космическото тяло.
Фактът, че 100-килограмовия робот е „потънал“ на 4 см дълбочина, говори, че се намира върху прашна повърхност. Учените се тревожат още, че Philae може би е попаднал в дупка, което би било голям проблем, тъй като животът на соларните му батерии е 60 часа.
По тази причина, експертите обсъждат варианта да вкарат всички подвижни части на робота в действие, за да го разположат на по-добро място.
Въпреки усложненията, всички системи на борда на модула работят, а екипът начело на мисията докладва, че вече получава добър сигнал, включително и полезни за проучването данни.
Вижте някои от снимките, направени от Philae и космическата сонда Rosetta преди кацането и публикувани на сайта на ЕКА.