Пчеларите ни остават без европари заради проблеми с ветеринарните прегледи

12.09.2014 / 15:13 1

Ненадминатите качества на българския мед ще бъдат представени и тази година на есенния софийски фестивал на меда от 15 до 20 септември. Близо 40 производители ще се включат в изложението.

Целта е популяризиране на пчелния мед сред гражданите и гостите на София, заяви Михаил Михайлов, председател на пчеларския съюз, предаде news.bg.

Изникват обаче проблеми с есенните профилактични прегледи на пчелните семейства, алармират пчелари. По ред причини ветеринарните лекари не извършват тези прегледи, оплака се Михайлов.

Оказва се, че тарифата за извършване на тези прегледи не удовлетворява ветеринарите, а ефектът е, че няма да има извършени прегледи на пчелните семейства. Това означава, че пчеларите, които искат да кандидатстват по европрограмите, няма да могат да се възползват от европейските средства.

Имаме голям проблем с изчезването на пчелните семейства, предупреди още Михаил Михайлов. През последните години са загинали 180 000 пчелни семейства или около 65 000 на година. Заради дъждовното лято се оказва, че тази година няма да има акациев и манов мед.

В резултат леко се е повишила цената на меда на едро. Засега обаче цените на дребно се държат на нивата от миналата година, но най-вероятно ще има повишение на цената на меда и за дребните потребители. Поне с 1 лев може да скочи меда.

Михаил Михайлов бе категоричен, че българският мед е качествен. В него няма антибиотици, пестициди и ГМО. Това граничи с фантастика, убеден е Михайлов. България произвежда повече мед, отколкото консумираме, заяви още той.

Стана ясно още, че пчеларите сами трябва да разрешават проблемите си. Те признаха, че за да се справят със заболеваемостта на пчелните семейства, се използва много химия. По времето на медосбор обаче кошерите са освободени от тази химия, което е гаранция за качеството на българския мед.

Професор Румен Вълчовски предупреди, че опасни вируси у нас заплашват пчелните семейства, атакуващи имунната система на пчелите. Затова според него трябва да се осъществят прегледите на пчелните семейства, за да се знае какво е здравното им състояние. Трябва да се върви, по думите му, към създаване на устойчиви на заболяване пчелни видове.

Средно в България се подпомагат около 500 пчелари, а реално хората, отглеждащи пчели са близо 17 000. Затова от бранша искат европейската помощ да стига до повече от тях. Те подготвят и промени в Закона за пчеларството.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама