Петгодишното сираче от Горни Лом остава и без пенсия
5-годишното сираче, което загуби и двамата си родители при убийствения взрив в завод “Миджур”, може да остане без наследствена пенсия, пише „24 часа”. Причината е, че при липса на останки общините не могат да издадат акт за смърт и родителите му ще се водят изчезнали като всички останали 13 загинали. Така наследниците им ще трябва да чакат поне година, преди да се започне процедура по обявяване на изчезналите за мъртви, а след това се чака още 5 години. Правителството знае за проблема и още в понеделник ще опита да ускори процедурите, реагираха от Министерския съвет, пише блиц.
Освен 5-годишното сираче, което ще остане при брат си и жена му (на снимката), право на наследствена пенсия имат останалата без майка 16-годишна девойка и родителите на загинали работници, които са навършили пенсионна възраст. На министерството на правосъдието вчера бе възложен анализ как да се излезе от ситуацията.
Може да се ползва вратичката в чл. 58 от Закона за гражданската регистрация, обясниха юристи. Този член позволява при смърт на група лица без останки кметът да състави протокол и да го представи пред Районната прокуратура. Тя пък трябва да заведе дело в съда, който да разреши да бъдат съставени смъртни актове. И тази процедура обаче може да отнеме поне година.
И при бързо решаване на случая има вероятност децата да останат без наследствена пенсия. Причината е, че родителите им може и да нямат 5-години осигурителен стаж.
1080 лв. еднократно обезщетение от НОИ ще получат 5-годишното сираче и 25-годишният му брат за смъртта на родителите им.
За тази година обезщетението е 540 лв. за смърт на осигурено лице. Размерът на пенсията пък ще е равен на сбора от пенсиите, които евентуално биха получили родителите му. 16-годишното момиче ще взема 50% от пенсията на загиналата си майка.
Наследствени пенсии се получават до навършване на 18-годишна възраст или до 21 години, ако детето учи. За целта обаче децата не трябва да бъдат осиновявани. /