"Петлите" разбиха Швейцария в най-резултатния мач от Мондиала

21.06.2014 / 00:02 0

Франция разби с 5:2 Швейцария във втория си мач от Група "Е" на Мондиал 2014 и по този начин почти сигурно се класира за фазата на елиминациите. В най-резултатния мач на световното първенство до момента, за "петлите" точни петима различни футболисти -  Оливие Жиру, Блес Матюиди, Матийо Валбуена, Карим Бензема и Муса Сисоко. През първата част Бензема пропусна и дузпа. За "кръстоносците" в края на мача вкараха Блерим Дежемайли и Гранит Джака, пише "Спортал".

Селекционерът на "петлите" Дидие Дешан направи две промени в сравнение с първия мач на тима - победата с 3:0 над Хондурас. Вместо Антоан Гризман титуляр бе Оливие Жиру. При това положение Карим Бензема игра изтеглен на лявото крило, а нападателят на Арсенал бе на върха на атаката. Освен това в средата на терена вместо Пол Погба титуляр бе Муса Сисоко.

Отмар Хитцфелд също бе направил две промени. Вместо Йосип Дърмич и Валентин Щокер в игра бяха Адемир Мехмеди и Харис Сеферович. Двамата влязоха като резерви в първия мач на "кръстоносците" и отбелязаха головете за обрата 2:1 срещу Еквадор.

Резултатът бе открит в 17-ата минута, когато при едно центриране от корнер Жиру се извиси над защитата и откри. Само 60 секунди по-късно след една грешка на швейцарците в средата на терена Карим Бензема изведе Матюиди на стрелкова позиция и халфът на Пари Сен Жермен с левия крак прати топката в мрежата. При удара вратаря Диего Беналио не се намеси по най-добрия начин.

В 33-ата минута Франция пропусна дузпа. Бензема нахлу в наказателното поле, където Йоан Джуру го спъна по глупав начин и реферът отсъди наказателен удар. Беналио обаче изби удара на нападателя на Реал Мадрид. При спасяването топката стигна до Йоан Кабай, който обаче от няколко метра не успя да вкара и удари горната греда.

В крайна сметка резултатът стана класически в малко преди почивката. При една контраатака Рафаел Варан изведе Жиру сам по лявото крило. Нападателят напредна и подаде успоредно на вратата към Валбуена, който на празна врата отбеляза за 3:0.

Втората част започна с активизиране на швейцарците, но Франция действаше много опасно на контраатака. В средата на полувремето "петлите" стигнаха до четвърти гол. Появилият се през втората част Пол Погба пробва дълъг пас и след грешка на Филип Сендерос топката стигна до Бензема, който я прокара между краката на Беналио. Скоро резултатът стана 5:0. След нова контраатака Бензема намери свободния Сисоко, който с премерен удар отбеляза петия гол.

В края на мача Швейцария спаси честта си, отбелязвайки два гола. Първо Джемайли намали от фаул след удар по земя, който проби стената и изненада Лорис. След това пък с хубава комбинация Гьокхан Инлер намери Джака, който от воле оформи крайното 2:5. Буквално в последната секунда на мача Бензема вкара шести гол след далечен удар, но съдията вече бе свирил последния съдийски сигнал.

По този начин Франция вече има пълен актив от шест точки след първите си два мача от Мондиала, а головата разлика на тима е 8:2. До момента само на едно световно първенство "петлите" са започвали с два победи - през 1998 година, когато в крайна сметка грабнаха титлата.

За да не се класират французите за следващата фаза трябва да стане чудо - Еквадор да победи с голям резултат Хондурас по-късно тази вече, а след това южноамериканците да сторят същото и с Франция, така че да минат "петлите" по голова разлика. В същото време и Швейцариятрябва да победи с голям резултат Хондурас в последния си мач, така че също да задмине по голова разлика тима на Дидие Дешан.

Въпреки загубата Швейцария все пак запазва реални шансове за класиране напред. За целта "кръстоносците" трябва да победят Хондурас в последния си мач от групата.