Петрич кале става втори Перперикон

30.08.2014 / 01:44 0

Ще се превърне ли крепостта "Петрич кале" край Варна във втори Перперикон?

Предстои да разберем.
През втората половина на септември професор Валентин Плетньов, директор на Регионалния исторически музей в града и екипът му започват проучването на крепостта Петрич кале над село Разделна в община Аврен. За тази цел от културното и финансово министерство вече са отпуснати над 15 000 лв.

"Там по настояване на кмета на Аврен решихме да продължим разкопките прекъснати през 70-те години", казва проф. Плетньов. Крепостта е била разрушена през 1444-а година. От скалата се вижда цялата Девненска долина, както и Варна. "Надявам се при разчистването на тази крепост, един ден да я направим подобна на тази при град Бяла, която се възстанови съвсем наскоро. Да направим втори Перперикон", казва още ученият. Всъщност крепостта "Петрич кале" е описана като град в географията на арабския географ Ал - Идриси през 1154 г, където се споменава, че на 30 мили от Варна се намира един малък цветущ град, твърди проф. Плетньов. Има две крепостни стени, ров, щерни. Дори е запазен тайният изход - един тунел, по който е имало комуникация с долината. "Петрич кале" е описвана дори от германски поети.

Професор Плетньов и екипът му от археолози имат и други интересни очаквания - като това скоро да намерят средновековен храм в крепостта "Кастрици" край Варна. Археолозите са много близо до успеха, още повече, че вече са получили парите за разкопките. За средновековната крепост "Кастрици" в "Евксиноград" Министерство на културата и финансовото ведомство вече са отпуснали 40 хиляди лева. В този обект, който в миналото е бил пристанище, вече са проучени четири големи отделни сгради, а находките са основно монети и керамика. Археолозите започнали да откриват чаши от керамична пластика, които са част от украсата на голям средновековен храм.

Керамиката била много луксозна, донесена от татарите,

а имало и произвеждана в Южна Италия и Испания. При разкопките вече излизали и наяве тухли с хоросан, които са на храма. "Разкрихме малка еднокорабна църква, вероятно един от последните градежи, използвана от населението в Кастрици през края на ХIV и началото на ХV век. В основите на този храм е намерена монета на Иван Александър от неговите последни мисии, като и графитокерамика. "Разкрихме един участък в двора на този малък храм с 18 гроба, в които са погребвани възрастни, жени, мъже, деца, пеленачета. Това е една нормална ситуация за периода на ХIV в., когато има градски некрополи вътре в самите дворове на храмовете. Намерихме и гробове вътре в църквата", казва още проф. Плетньов.

Археолозите се натъкнали и на няколко къщи, които са със запазени стени с височина около метър и половина, с вратите, прозорците им, основите, подовите нива. "Тази година разкритията показват, че вероятно сме попаднали на складови помещения, тъй като в тези къщи все още няма печки и отоплителни съоръжения", твърди археологът. Той уточнява, че крепостта Кастрици е един от малкото градове по Черноморието, който не е застроен, няма съвременни постройки и в който няма иманяри. Може би защото се охранява от НСО и достъпът е много ограничен. През този сезон са разкрити и близо 300 средновековни и късноантични монети.

 

В момента текат разкопките и на княжеския манастир в местността Караач теке, за чието проучване са отпуснати 30 000 лв. "Разкрихме западната част на манастира, който е с над 10 дка площ, граден по качествен начин, с еднакви размери на стените, хоросанови замазки. В него е намерена

една от най-големите средновековни български сгради - близо 400 кв.м

на два етажа, според свидетелствата на запазените входове, които откриваме. Има и запазени стени с височина до над 3 м. В следващите една-две години ще приключим разкопките на двора", казва още Плетньов.

"С проф. Попконстантинова, доц. Костова и студенти от Великотърновския университет правим проучване на един много интересен обект - Аязмото. Това са водоизточниците на манастира, които се свързват с култа към Богородица. Не случайно този манастир е носел името на Света Богородица, която едновременно с това е покровител на българския царски двор, на наследниците на Борис, Симеон, Петър", казва проф. Плетньов. Той твърди, че Аязмото е изключително като качество на изработка с украсата. Дори в него в момента има и вода.

 

Според професор Плетньов туристическият сезон през тази година е много по-добър от миналата, основно заради круизите във варненското пристанище. През 2013-а са били едва 4, а тази са 18. "Приходите са с около 1/3 по-високи, пристигнаха около 160 хил.туристи.", казва професорът.

Археологът, който не чете исторически романи

 

"Археолозите сме много щастливи хора, защото работим и се издържаме с хобито си", казва професор Плетньов. Той е от малкото учени в страната, които копаят наравно със студентите си. 52-годишният учен разбива мита за външния вид на археолога- непременно с шапка и неглиже. Археологията му е наследствена страст - баща му е доц. Георги Плетньов, известен преподавател по Възраждане във Вeликотърновския университет. Професорът също го е завършил, а там се запознал и с жена си Миглена. Тя е отличен преводач от английски език на книги по средновековна археология и антична керамика. От 12 г. порфесорът е директор на Варненския музей. Написал е два тома истории на града, сега пише още един. Не е успял да запали дъщеря си Мануела по професията му. Тя се занимава с туризъм.

 

Иначе професорът обича риболова, но все не му остава време за него. "Един ден, като се пенсионирам, ще отида във Велико Търново и с моя приятел проф. Вачев ще ходим заедно за риба, за да ми покаже местата, където лови сомовете", шегува се Плетньов. Ученият слуша "Слейд", "Юрая хийп", "Дийп Пърпъл". Никога не е бил почитател на дискомузиката и на рапа. За разлика от повечето си колеги не чете исторически романи, а криминални.

 

Стандарт


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама