Пловдив в топ 6 на най-древните градове в света
Пловдив е шестият най-стар град в света, определи класация на британския в. „Телеграф“. Според изданието градски живот под Тепетата е закипял през 4000 г. пр. Хр. Намерени от родни археолози артефакти обаче подсказват, че първите поселения на мястото са се появили още около 6000 г. пр. Хр.
Пловдив е бил тракийски град с име Евмолпиас, разказва на читателите си „Телеграф“. Той бил завладян през 342 г. пр. Хр. от Филип II Македонски е преименуван на Филипополис. През 46 г. мястото окончателно попада в пределите на Римската империя, а век по-късно римският писател Луциан възкликва за него „Тримонциум (както е новото наименование на града) е най-красивият и голям от всички градове. Неговото изящество блести отдалеч“.
Богатата история на втория по големина български град позволява на гостите му да видят множество антични забележителности, включително римския амфитеатър и турските бани, отбелязва британското издание. Това е и една от причините Пловдив да бъде избран за европейска столица на културата през 2019 г.
Пловдив дели шестата позиция с ливанския град Сидон и египетския Фаюм.
Сидон е сред най-важните градове на финикийската цивилизация. Твърди се, че селището е било посетено от Исус и свети Павел, от Александър Велики, който го покорява през 333 г. пр. Хр.
Египетският Фаюм, който се намира югозападно от Кайро, е разположен на мястото на Крокодиполис, древно селище, известно с почитта си към свещения крокодил Петусхос. Днес там има няколко големи пазара, джамии, бани, а наблизо се намират пирамидите Лехин и Хавара. Фаюм е разположен на западния бряг на река Ганг и е важен център както за индуистите, така и за будистите.
Като най-древният град в света е посочен Йерихон, който се намира в Палестина. Той е основан през 9000 г. пр. Хр. и е най-старият продължително населен град, отбелязва в. „Телеграф“. Под него археолозите са открили следи от 20 други по-древни селища, с което историята му се датира отпреди 11 000 години. Градът се намира близо до река Йордан на Западния бряг и в момента населението му е около 20 000 души.
Втората позиция в класацията се заема от Библос в Ливан, основан от финикийците през 5000 г. пр. Хр. под името Гебал. Сред главните му туристически атракции са античните храмове, замъкът Библос и баптистката църква „Св. Йоан“, построена от кръстоносците през ХІІ в., както и старите средновековни стени на града.
На трета позиция се нареждат два сирийски града - Алепо, с антично име Халаб, и столицата Дамаск, създадени през 4300 г. пр. Хр. Алепо, който преди избухването на гражданската война в Сирия през 2011 г., бе икономическото сърце на страната, е бил владян от римляни, византийци и араби, обсаждан е от кръстоносците и покоряван от монголи и османци.
Днес ЮНЕСКО се бори да спаси малкото останали неразрушени културни забележителности в доскоро процъфтяващото населено място.
Споменаван от някои източници като най-стария град в света, Дамаск се превръща във важно средище след пристигането на арамейците, които изграждат мрежа от канали, все още важна част от водоснабдителната система на града.
Създаденият през 4200 г. пр. Хр. Суза в Иран е четвърти сред най-древните градове. Той е столица на Еламската империя, преди да бъде завладян от асирийците, а по-късно да попадне под властта на Персия, управлявана от Кир Велики. Селището е известно и от трагедията на Есхил „Персей“, най-старата оцеляла пиеса в историята на театъра. Днес градът се нарича Шуш и има население от около 65 000 души. /"Преса"