Правосъдният министър планира срещи с политически лидери, за да представи идеите за реформа

20.04.2015 / 19:21 0

Фокусът на съдебната реформа не е смяната на сегашния Висш съдебен съвет, заяви правосъдният министър Христо Иванов. Той призова това да не се превръща в основна тема, а да се проведе дебат по принципните въпроси. Министърът каза още, че нито той, нито премиерът решава как ще изглежда Конституцията, а позицията се приема от солидно мнозинство в парламента. Иванов планира срещи с основните опозиционни лидери, за да ги запознае с предложенията си, информира БНТ 1. 

Оценката за Висшия съдебен съвет, според Христо Иванов, трябва да дадат тези, които имат представители в него – магистратите и парламента. По думите му дали съдебните кадровици ще бъдат сменени не зависи нито от него, нито от премиера, който миналата седмица направи коментар, че ВСС не работи добре.

Христо Иванов – министър на правосъдието: ”От това, че премиерът е казал нещо… той не е папа, за да някак си решава въпросите окончателно. ВСС не може да бъде сменен с пресконференция. Ако говорим за предсрочно прекратяване на мандата, това ще стане с решение на НС, с което се приемат едни или други промени в Конституцията. Ще зависи от това как ще изглеждат тези промени”.

В последните си заседания ВСС е показал, че може да работи, смята председателят на Върховния касационен съд. Но фактът, че вероятно ще е поредният съвет с недовършен мандат, според Лозан Панов показва, че промени в Конституцията са необходими, но не са достатъчни.

Лозан Панов – председател на ВКС: “Каквито и промени да направим в Конституцията – ако не се променят процесуалните закони, говоря за бързина на правосъдието, ако не се промени образованието, вещи лица. Разбирате ли една промяна в Конституцията с какво ще направи по-добра съдебната система. Всичко трябва да бъде в пакет закони.

За да има реформа Конституционните промени са задължителни, е мнението и на омбудсмана Константин Пенчев, но трябва в тях да залегне механизъм за изчистване на системата.

Константин Пенчев – омбудсман: ”Ако ме питате дали се вълнувам, че има опасност този ВСС да бъде подменен, не, не се вълнувам. Ако правим промяна само, за да сменим този ВСС, няма смисъл. Видяхте как 24 часа висяха в пленарна зала и ги изслушваха и накрая пак се оказа, че не са доволни”.

Според Пенчев трябва да се запази парламентарната квота. От нея обаче да не се избират действащи магистрати, а юристи, които да са извън обвързаностите в системата и да са гласа на обществото. 

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама