Правосъдният министър представи проекта за промени в Закона за съдебната власт

29.05.2015 / 18:11 0

Повече участие на съдиите в управлението, задълбочени проверки за почтеност на магистратите и по-голяма независимост на редовите прокурори. Това са част от акцентите в проекта за промени на Закона за съдебната власт, който днес беше представен от министъра на правосъдието. По думите на Христо Иванов – той дава цялостен пакет от реформи и визия за това как да изглеждат всички нива и управленски процеси в системата, предаде БНТ 1. 

Най-амбициозната реформа за съдебната власт, предлагана някога – обобщи правосъдният министър. Според Христо Иванов тези промени ще бъдат стъпка към излизане на България от мониторинга на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и на Европейската комисия. Предстои професионален дебат и министърът заяви, че е готов да отстъпи пред всеки добър аргумент, но не и пред “опорни точки”.

Христо Иванов – министър на правосъдието: ”Това е законопроект на Министерството на правосъдието. Той не е законопроект на една или друга работна група. Той е консултиран както с хората от работната група, така и с много широк кръг други експерти”.

Според Иванов атаката на БСП във връзка със споразумението с Международния наказателен съд за защитените свидетели е опит да се маскира факта, че левите нямат позиция по съдебната реформа.

Христо Иванов – министър на правосъдието: ”За мен тази атака вече се превръща в операция по маскиране на факта, че БСП няма позиция по съдебната реформа. И неслучаен е фактът, че острие на тази атака е депутат, който е разпределен във временната комисия по Конституцията. Очевидно не се очаква от него да има кой знае каква позиция по същество и затова преминаваме в атаки срещу министъра и заплашващи националната сигурност и отношенията ни с такива важни институции, каквато е международният наказателен съд”.

Специализирана администрация към съдебния инспекторат да проверява конфликта на интереси и имотните декларации на магистратите. Те вече да са длъжни да декларират дори бижута и ценни предмети на изкуството. По сигнал или при поне 5 хиляди лева разминаване – магистратите ще подлежат на дълбока проверка на имуществото, включително с разкриване на банковата тайна.

И още – членуването в тайни организации, които създават зависимости, вече да е несъвместимо с магистратската професия. Тоест ако за някой се докаже, че е масон например той ще трябва да напусне или ложата или съдебната система.

Законът дава много власт на Общите събрания на съдилищата, така че демократично да се решават въпроси, които сега са от компетентността на председателите – например за нормата на натовареност и правила за случайно разпределение на делата.

Предлага се, членовете на Висшия съдебен съвет да продължат да работят с намалена спрямо редовите магистрати норма. Създадени са регламенти за избора и работата на двете отделни колегии на ВСС – съдийска и прокурорска, заложени в промените в Конституцията. Съдебната квота да се избира пряко на принципа 1 магистрат – един глас, а не както досега чрез делегати. За парламентарната пък да има завишени изисквания към кандидатите и вносителите да трябва да обявят подробно как се е стигнало до всяка номинация.

Премахване на Върховната административна прокуратура като самостоятелен орган и трансформирането ѝ в отдели към по-долустоящите прокуратури, е сред идеите в проекта. Прокуратурата след сигнал да решава дали да образува или не – досъдебно производство, без предварителни проверки – за да няма възможност безсрочно хора да бъдат проверявани и това да ги държи в зависимост. Шефовете на прокуратура да имат само административни функции и да не могат да дават указания по конкретни дела.

Христо Иванов – министър на правосъдието: “Последните години се утвърди идеята за децентрализация като основен модел на разрешаване на проблема с възприятието за “свръховластеността“ на главния прокурор. Ако ние имаме един твърде силен главен прокурор на една твърде централизирана институция, единият начин да намалим неговата тежест е като фрагментаризираме институцията”.

Проектът предвижда, ако главният прокурор не изпълнява задълженията си, да има механизъм за отстраняването му. Предложението ще могат да правят най-малко трима членове на прокурорската квота или министърът на правосъдието, а решението ще се взима от Пленума на ВСС с квалифицирано мнозинство от 17 гласа. Подобна възможност е предвидена и за председателите на двете върховни съдилища.

Сред новостите е и процедура по снемане на имунитета на магистратите. Предстои широка дискусия по текстовете и се очаква до месец да бъдат внесени в правителството. 

Следете 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама