Преди разстрела: Ягуарът Алонсо се върнал два пъти сам в клетката
Около 9,30 часа в неделя ми съобщиха, че десет минути по-рано ягуарът Алонсо е излязъл от клетката. Приблизително към десет без нещо вече бях там с полиция. В рамките на тези петнайсет минути разбрах от служителя, който се грижи за животните, че ягуарът два пъти е влизал в клетката си сам и отново е излизал, разкрива директорът на зоопарка в Ловеч д-р Феодор Вацов.
"През това време обаче човекът не е имал възможност да приближи, за да затвори вратата, защото Алонсо е бил много бърз", казва още Вацов пред "168 часа" .
Към 17 часа деветгодишният ягуар се свлича на земята с куршум в главата близо до своя дом, където е роден и израснал. Смъртоносният изстрел, произведен от ловеца Денко Цанков, самото бягство и невъзможността Алонсо да се порадва на оставащите му близо 11 години живот предизвикаха масово недоволство и хиляди въпроси - можеше ли да остане жив.
Министерството на околната среда и водите започна проверка на зоопарка, за да изясни случая, по който вече работи и прокуратурата. Кметът Минчо Казанджиев е разпоредил цялостна проверка.
"Следвахме всички инструкции и правила, които се прилагат при бягство на животно. Затваряне на врати, евакуиране на посетители, като за щастие в неделната сутрин все още нямаше такива. Уведомяване на полиция, кмет и Гражданска защита. В 10,05 ч самият аз за последно направих опит да го приближа, но той се скри в храстите. Направихме опит да го примамим, докато чакахме уведомените екипи да дойдат. Сложихме парчета месо в клетката, която беше отворена, като включихме и приспособленията за дистанционно затваряне. Ягуарът обаче остана скрит в храстите", обяснява Вацов. Той допълва, че голяма част от площта на зоопарка е оставена да обрасне умишлено, за да има зеленина. От своя страна това обстоятелство създало допълнителни затруднения.
"Алонсо се скри в гората. Периметърът, в който влезе, е обграден от алеи, по които бяха разположени ловците. Аз, другият ветеринарен лекар и управителят на приюта за кучета в града носехме оръжия, заредени с упойващи стрели. С това разполагахме и мисля, че беше напълно достатъчно. И един човек е достатъчен, но в случая просто ягуарът не беше локализиран. Щяхме да го изчакаме колкото е необходимо и да направим достатъчно опити да бъде упоен, но при опасността той да напусне пределите на зоопарка нямаше как да го оставим", сигурен е директорът.
От 50-те ловци, които са мобилизирани в мисията по овладяването на екстремната ситуация, Алонсо се изпречва на пътя на ръководителя Денко Цанков, който е професионален инструктор по стрелба. Той умъртвява животното с карабина "Браунинг", като се кълне, че не е имал друг избор. "Наистина ужасно съжалявам", повтаря няколко пъти ловецът и се просълзява. Дали е имало един изстрел, или повече, не стана ясно, защото в разказите на участниците точният брой на места се размина.
"Беше само един изстрел - сигурен съм. Нямаше как да не го чуя. Според мен Цанков е действал адекватно и на място. Дори да беше свален от човек с упойваща стрела, са необходими пет-шест, дори десет минути, за да подейства веществото и да бъде обездвижен ягуара. Когато обаче животното е афектирано, упойката действа много по-бавно и не може да се предвиди през това време дали ще се скрие, или ще нападне", твърди Вацов. Той е силно привързан към Алонсо, защото от бебе го е държал в ръцете си, но подчертава, че никой не е способен да върне времето назад. /БЛИЦ