През 2018 г. центърът на София ще е чисто нов

17.01.2014 / 15:33 3

Само след 4 години интензивният трафик и безкрайните колони от коли по „Цар Освободител“ и паркингът пред бившия княжев­ски дворец в София може да са само спомен. За да се случи чудото обаче, площад „Княз Александър I“ трябва да бъде „повдигнат“ с няколко метра. Така той ще достигне нивото на входа на двореца, а под него в тунел ще минават колите, съобщава "Преса".

Тази авангардна идея е част от проектите, подадени в конкурса за нова визия на центъра. Очаква се в понеделник 15-членното жури с председател шефа на Съюза на българските архитекти Георги Бакалов да обяви четиримата победители.
 

Районът около „Св. Александър Невски“ да стане място единствено за пешеходци с многобройни места за отдих и наблюдение на красивите сгради, които са десетки в цялата зона, предлагат архитекти.

Отличените проекти ще бъдат реализирани с европейско финансиране през новия програмен период 2014-2020 г., обещават от Столичната община, която е организатор на състезанието. Сърцето на София бе разделено на четири зони, а 39 идеи се състезаваха в продължение на три месеца, за да го променят. Първа зона включва Орлов мост, Перловската река и бул. „Христо и Евлоги Георгиеви“. Във втората влизат улиците „Граф Игнатиев“, „Иван Шишман“ и площад „Славейков“. Третото каре включва Градската градина, площад „Княз Александър I“ и бул. „Цар Освободител“ до пресечката с „Раковски“, а четвъртото е градинката „Кристал“, площадите пред Народното събрание и около храм-паметника „Св. Александър Невски“.

Да върнем площада на хората

Под това мото са почти всичките 11 проекта за обновяване на тази централна част на София. Част от архитектите предлагат да се спре движението на коли по емблематичния „Цар Освободител“ (бивш бул. „Руски“), но все пак милостиво ги оставят да преминават под земята. Като следващ етап проектантите предлагат тунелът да бъде удължен до кръстовището с „Раковски“, а цялото пространство отгоре да стане рай за пешеходците. Други обаче са категорични, че няма никакво място за автомобилен трафик през пъпа на София и той трябва да бъде отклонен по разширените улици „Княз Александър I“ и „Дякон Игнатий“. От преобразения площад пред двореца плавно ще се преминава към Градската градина пред Народния театър, както е било някога.

Парк с грандиозен фонтан, амфитеатър, сцена за обществени прояви, водно огледало са част от идеите какво да има на мястото, на което се издигаше мавзолеят на Георги Димитров. Под бившата костница са запазени две помещения, които могат да се използват за бъдещ музей на жертвите на комуниз­ма. Под земята да бъде и сегашният паркинг между бившия Партиен дом и двореца. Отгоре пространството ще бъде озеленено и на практика ще разшири градината край двореца. На това място се предлага и паметник на Димитър Пешев. Къде другаде, ако не в самия център на града - на площад „Княз Александър I“, да бъде поставен и монумент на основателя на българската държава хан Аспарух, смятат две архитектурни студиа.

Каскади край Руската църква

Градината край Руската църква да бъде терасирана, като се използва естествения й наклон. Така зелената площ ще стане по-атрактивна, като се оформят площадки за отдих сред цветни лехи. Архитекти предлагат водна каскада, изградена от естествени каменни морени от Витоша, да пресича терасите. Един от проектите възстановява спомена за легендарното писателско кафене на това място, а друг предлага авангардната идея в терена зад Военния клуб да се направи полуподземна сграда, която да бъде модерен арт център с кула обсерватория и информационен център. Езерце с лилии да създава настроение в градинката „Кристал“. Около него да има амфитеатър с малка сцена за открити представления на улични артисти, предлагат още архитектите.

Районът между църквата „Св. Александър Невски“, парламента и БАН да стане място единствено за пешеходци с многобройни места за отдих и съзерцание на красивите сгради - паметници на културата, които са десетки в цялата зона. Те пък нощем ще блестят чрез ефектно и енергоспестяващо осветление. Емблематичните жълти павета да заменят старите в района около храма, настояват проектантите. В градинката пред Ректората да има малък амфитеатър, а по улицата, на която се намира столичното кметство - „Московска“, архитектите са предвидили арт чешма и площад на операта със статуи на Николай Гяуров, Борис Христов и Фьодор Шаляпин. 

Син асфалт по „Шишман“, ретро трамвай по Графа

Атракционен ретро трамвай по ул. „Граф Игнатиев“ и подмяна на настилката на „Иван Шишман“ със син асфалт са част от атрактивните идеи за зона две в конкурса за нов облик на столичния център. Според архитектите емблематичната улица „Граф Игнатиев“ трябва да стане втората Витошка, като се предвижда по нея освен пешеходци да върви единствено ретро трамвай от Съдебната палата до площад „Журналист“. Книжният пазар на площад „Славейков“ да стане временен, като в някои дни да бъде място единствено за разходки. Короните на дърветата на царството на букинистите да бъдат осветени отдолу, за да може приглушеното осветление по улицата да спомогне да изпъкнат витрините на магазините и ресторантите, смятат проектанти. Меломаните и почитателите на великата четворка от Ливърпул пък ще могат да се срещат на площад „Бийтълс“, който ще бъде изграден в този район.

Архитектите предвиждат пред църквата „Св. Седмочисленици“ да се направи езерце, което през зимата да се превръща в ледена пързалка. В градинката освен това ще има фотьойли, лежанки за четене, шах маси, детска площадка и място за игра на петанк, а традиционният пазар отпред ще бъде махнат. За улица „Цар Шишман“ плановете са да стане пешеходна зона с места за сядане и велоалея. Само за разходки ще бъде и „Шести септември“ в почивните дни.

Повдигането на Перловската река до нивото на пешеходните зони е предложението на почти всички архитектурни бюра, предали проекти за реновиране на тази част от столичния център. Така се разширява зелената площ за разходки, отдих, спортни и детски площадки. Освен това проектантите предвиждат множество водопади, допълнителни водни пространства и скални кътове. На бул. „Христо и Евлоги Георгиеви“ пък да има пешеходна и велопасарелка, която да свързва Княжеската и Борисовата градина. Едно от 14-те студиа, подали проекти за зона едно, иска емблематичните за София жълти павета да вдигнат класата и на Орлов мост.


Атракционен ретро трамвай ще се движи по „Граф Игнатиев“, ще минава покрай църквата „Св. Седмочисленици“ и ще стига до площад „Журналист“.

Главният архитект на София Петър Диков: 

След 3 дни пускаме и конкурса за паметника пред НДК

- Г-н Диков, кога ще разберем имената на победителите в конкурса?

- Работният график на журито свършва в петък, но е необходимо известно време, за да се оформят документите. Резултатите ще бъдат обявени най-рано в понеделник. За моя радост конкурсът се оказа сложен, защото проектите са на много добро професионално ниво и журито бе поставено пред проблема да избира най-добрите идеи от много добри други.

- Какво следва за победителите оттук насетне?

- На всеки от четиримата ще възложим да изготви техническия проект на идеята си за съответната зона. И смятам, че това е най-голямата награда за всеки един архитект - да види реализиран проекта си. Четирите проектански екипа ще получат за работата си 900 000 лв. Които останат на второ и трето място, ще получат парични награди съответно по 10 000 и 7000 лв.

- Кога трябва да са готови техническите проекти?

- Нашето желание е това да стане до лятото, но много зависи от развитието на събитията след конкурса. Ако има обжалвания, нещата ще се проточат във времето. Надявам се да няма, за да може максимално бързо да подготвим тръжните документи и апликационната форма, с която ще кандидатстваме за финансиране по оперативната програма „Региони в растеж“. Ако сме достатъчно оперативни, ще можем още в края на тази година да обявим търговете за изпълнители и от другата да стартираме реконструкциите на четирите зони.

- Кога центърат на София ще засияе като чисто нов?

- Завършването на четири зони трябва да стане в рамките на следващите три години, до края на 2017 г. Тепърва ще решаваме обаче каква ще е организацията на строителството, защото е ясно, че не можем да почнем работа във всички зони едновременно и да създадем пълен хаос в центъра.

- Кога ще обявите дългоочаквания конкурс за паметника пред НДК?

- На 20 януари, в понеделник. В края на февруари ще стартираме и другия - за обновлението на Княжеската градина и пространството около паметника на Съветската армия.

- Ще бъде ли готова Витошка до края на тази година?

- Всички проекти за последната отсечка до „Алабин“ вече са готови и строителното разрешение е влязло в сила. Остава само от „Транспортна инфраструктура“ да проведат търг за избор на изпълнител, който да довърши ремонта до Нова година. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама