Президентът отряза забраната за палатки на плажа, Ангелкова въвежда глоби и в планините

12.03.2016 / 15:38 6

Снимка: Булфото, архив

Президентът Росен Плевнелиев обнародва промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, но сезира Конституционния съд за текстовете в него, които въвеждат забрана и глоби за къмпингуване и паркиране на 100 метра от плажната ивица. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава, съобщава Inews.

Президентът приветства обвяването на пясъчните ивици на Иракли, Бяла-Карадере и Корал за морски плажове, предназначени за природосъобразен туризъм. Той обаче очаква от институциите, отговорни за осъществяване на държавната политика в областта на туризма и за опазване на Черноморското крайбрежие, да предприемат последващи действия, които да гарантират в максимална степен запазването на цялостния облик на екологични плажове.

Президентът не счита, че проблемите могат да бъдат решени с налагането на глоби в размер от 1000 до 10 000 лв. за паркиране и къмпингуване на плажа. "Предвиждането на високи санкции за формални нарушения, без да се държи сметка за степента на въздействието им върху природните ресурси и околната среда, не съответства на чл. 55 от Конституцията на Република България и чл. 52 от Харта на основните права на Европейския съюз и са непропорционални", аргументира се президентската институция.

Поради тези съображения държавният глава ще сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на въведените глоби за къмпингуване и паркиране, категоични са юристите на държавния глава.

"Забраната за отдаването им на концесия и под наем, както и осъществяването на каквато и да е стопанска дейност върху тях, е мярка за опазването им, но само тя не е достатъчна. Не може да се опазят биологичното разнообразие и екосистемите на тези плажове и да се съхрани естественото им състояние, ако се застрои ивицата зад тях", подчертават експертите на Плевнелиев.

Президентът призовава законодателите "да уважават потребността и на онази част от българските граждани, които не искат да почиват в хотели и комплекси, а максимално близо до природата".

"Тук е отговорността и ролята на държавата да създаде правила, с които да гарантира правото на всеки български гражданин да ползва природните богатства и ресурсите на страната и да намери баланса между различните потребности. Президентът няма правомощия да иска създаването на конкретни правила нито чрез вето, нито чрез законодателна инициатива, но призовава народните представители и Министерския съвет своевременно да направят това", апелира държавният глава.

Според него е необходима цялостна политика за развитие на туризма и опазване на Черноморското крайбрежие, включително и правила за къмпингуване.

"Не къмпингуването обаче променя трайно облика на Черноморското ни крайбрежие, а застрояването. Липсата на ясна визия за запазване на малкото останали незастроени територии, е притеснително, но не е предмет на тези законови промени. Политики и правила са необходими както за застрояването, така и за къмпингуването. Държавният глава винаги е изисквал и подкрепял въвеждането на ясни регламенти при държавното управление, стриктното прилагане на правилата и последващия ефективен контрол", се казва още в съобщението.

Президентът отчита и демонстрираната обществена реакция на недоволство от част от приетите промени. Макар да споделя необходимостта от въвеждане на правила, държавният глава отбелязва, че начинът на приемане на тази поправка, внесена между първо и второ четене без своевременно публично оповестяване и обществено обсъждане, създава негативна нагласа и поставя под съмнение добрите намерения.
Ето защо президентът призовава за бързо разглеждане на измененията в Закона за нормативните актове, които да предвиждат оценка на въздействието на важните законодателни промени. Само чрез публичност, прозрачност и обосновани мотивировки на законодателните предложения, можем да убедим българските граждани, че Народното събрание отчита техните интереси и търси разумния баланс в държавното управление, е позицията на президента относно забраната за диво къмпингуване в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Междувременно с промени в Закона за туризма ресорното министерство реши да забрани и палатките в планината. Изобщо къмпингуването извън местата, предназначени специално за тази дейност, се забранява навсякъде у нас, а всеки, който иска да си опъне палатка, където и да е в България, извън регламентираните места, подлежи на глоба от 200 лв., предвижда нов чл. 207а в Закона за туризма. Промените са публикувани за 14-дневно обществено обсъждане на сайта на Министерството на туризма от 29 февруари до 15 март.

В закона има още две алинеи, които гласят, че когато от къпмингуването e настъпило увреждане на пясъчните дюни, флората и/или фауната, замърсяване на околната среда, пожар и/или други вредни последици за природата, наказанието е глоба в размер на 1000 лв., освен ако деянието не подлежи на по-тежко наказание. Лицето носи и имуществена отговорност за причинените вреди.

Другата алинея пък ясно казва, че който предоставя обособени терени за къмпингуване в нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 1, б. "л", се наказва с глоба в размер на 3 000 лв. или имуществена санкция в размер на 5 000 лв.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама