Президентството призна за заверата с EVN
Седмица след тайната среща с изпълнителния директор на EVN Щефан Шишковиц във Виена президентът Росен Плевнелиев напълно свали маската си, пише "Телеграф".
На съвместна работна среща с ръководствата на Германо-българската и Френско-българската търговски камари вчера държавният ни глава се хвърли да защитава ЕРП-тата, като обвини изпълнителната власт, че прехвърляла върху енергийните монополи отговорността за „дупките в сектора”. Така само потвърди опасенията, че вместо да защитава националния интерес на България, той лобира в полза на частни корпоративни апетити, свързани с обкръжението му.
Поредният му лобистки порив дойде ден след като от екипа му на „Дондуков”2 най-сетне признаха за срещата с EVN, която всячески се опитваха да скрият. Късно вечерта във вторник от президентството изпратиха коментарите си на въпросите, които „Телеграф” зададе официално на Плевнелиев, а именно защо рандевуто не беше обявено и защитил ли е на него президентът интересите на България. Вместо да отговорят адекватно и изчерпателно на питанията ни обаче, от „Дондуков”2 се опитаха да се отърват от горещия картоф с абсурдни обяснения и дори опити за неуместен сарказъм. Така, докато обществото очаква отговор на въпроса защо Плевнелиев се среща с изпълнителен директор на частна фирма, чийто лиценз е в процедура на отнемане, задкулисно и в хотелски апартамент, от „Дондуков”2 обясняват, че не са обявили сгледата, защото не била предварително планирана. Твърдят също, че била съгласувана с екипа на държавния глава след кацането му във Виена. Тъй като Плевнелиев се приземи в австрийската столица в 9,05 ч., а Шишковиц пристигна в хотела му в 11,50 ч., дори да приемем за истина думите им, това означава, че шефът на EVN е успял да си издейства срещата в рамките на два часа. Твърдение, което противоречи не само на правилата, а и на здравата логика. Остава отворен въпросът дали всеки, който пожелае и, разбира се, има телефона на Плевнелиев, може да размести програмата на държавния ни глава и да си уреди среща с него. А също и дали това означава, че трябва да очакваме тайни рандевута и с другите два енергийни монопола у нас – ЧЕЗ и „Енерго-Про”. Защо самият Шишковиц отрече за срещата с Плевнелиев - също продължава да е мистерия.
И докато ние си задаваме всички тези въпроси, от „Дондуков”2 пробват да ги контрират с твърдението, че е трябвало да ги повдигнем преди, а не след срещата. От президентството сигурно са смятали, че ако сме знаели предварително за нея, е трябвало и предварително да изпратим въпросите, за да могат да я отменят или скрият. Любопитна и не маловажна подробност обаче е, че екипът ни се опита да ги зададе на самия Плевнелиев на място, но прессекретарят му – Мария Иванова, направи всичко възможно, за да спре достъпа ни до него. И то с абсурдния аргумент, че каквото и да ни каже, щяло да бъде променено – нелепо твърдение, което опровергаваме, публикувайки пълния отговор на прессекретариата. В това число и с правописните грешки.
Всъщност то най-добре илюстрира и всичките разкрития на вестника за задкулисието, част от което е Плевнелиев. Както вече „Телеграф” е писал, държавният глава е един от инструментите на коалицията по интереси „Мишо Бирата” между иначе лявата формация на Георги Първанов – АБВ, представящата се за дясна партия ГЕРБ и патериците им от Реформаторския блок. Интересът, свързващ тези иначе противоположни формации, е да овладеят държавната хранилка в полза на спонсорите си от кръга „Капитал” и енергетиката в лицето на Богомил Манчев, а също да се доберат до комисионата от 500 млн. евро, която биха получили при рестартиране на проекта за АЕЦ „Белене”. Това впрочем остана и единственият им вариант да бият финансови инжекции на позалинелия си бизнес, след като парламентът прие внесения от депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски закон, забраняващ достъпа на офшорки до 28 сектора на икономиката.
ВАСИЛ ТОНЧЕВ: Брани частен вместо общия интерес
„По отношение на ветрогенераторите и фотоволтаиците позицията на Плевнелиев винаги е била една и съща – той защитава частен бизнес за сметка на общия интерес, като в тази си дейност отново е последователен”. С тези думи социологът Васил Тончев коментира в „Стандарт” поведението на държавния ни глава. Той допълни, че гафът със срещата на Плевнелиев с шефа на EVN говори „още по-зле за него и за машинациите, които прави”. „Президентът всекидневно твори гаф след гаф”, обобщи Тончев.
„Разпространената от медиите информация, че президентът Плевнелиев е провел задкулисна среща с висш представител на EVN, е обезпокоителна”, коментира вчера в блога си и шефът на Института за модерна политика. Той припомни, че срещу енергото има висяща процедура за отнемане на лиценз заради нарушения на закона и неизпълнение на задължения към държавата и посочи, че ако е била публично обявена като част от общите усилия на държавата срещу безобразията на монополистите, нямаше да е укорима. „В случая обаче не е така. Тя не е обявена публично, не е включена в програмата на посещението на г-н Плевнелиев, а дори президентът да има приятелски връзки с г-н Шишковиц, както се говори, той е във Виена не на частна екскурзия, а в качеството на държавен глава. В този смисъл подобна среща, при това подчертавам – задкулисна и тайна, е абсолютно недопустима по няколко азбучни причини”, казва той и обяснява, че държавният глава по презумпция трябва да е внимателен при контактите си, а в случая не е ясно дали Плевнелиев не е поел ангажименти пред корпоративния си приятел в ущърб на държавата, както вече направи със сезирането на КС срещу такса ВЕИ. „Второ, наличието на процедура за отнемане на лиценза на монополиста, вгорчил живота на хиляди потребители, поставя легитимния въпрос дали г-н Плевнелиев не иска да окаже задкулисна подкрепа на монополиста и да употреби авторитета и влиянието на президентската институция, за да въздейства на процедурата в полза на EVN”, посочва още Цеков и допълва, че Плевнелиев дължи публичен отговор на тези въпроси.
БСП започва разговори с останалите политически сили за сезиране на Конституционния съд с жалба за действията на президента Росен Плевнелиев по назначаването на членове на ЦИК. Това стана ясно от коментар по темата на соцлидера Сергей Станишев.
Вчера депутатите все пак избраха предложения от ГЕРБ зам.-председател на ЦИК Маргарита Захариева и така попълниха окончателно състава на комисията. Предният опит се провали заради действията на Плевнелиев. От чужбина той подписа указ, с който промени разпределението на квотите в ЦИК и даде един човек повече на ГЕРБ за сметка на ДПС. Той отреди 7 места за бившите управляващи и 2 на ДПС, въпреки че по изчисленията в Избирателния кодекс те трябваше да имат поравно с БСП - 6, движението - 3, а „Атака” - 2.
Левицата не участва в гласуването вчера. „Вече няколко дни ГЕРБ занимава цялото общество с един изкуствено създаден от президента казус. От президента, който открито наруши закона”, заяви Станишев от парламентарната трибуна. Той бе категоричен, че държавният глава е заел партийна позиция по казуса с ЦИК, и припомни изказването му пред BСC, в което призна, че е президент на ГЕРБ. „Той ясно се идентифицира чии интереси защитава”, констатира Станишев. Според него НС не бива да се занимава с това да оправя проблемите, създадени от Плевнелиев. Зам.-шефката на парламента Мая Манолова пък обясни, че се подготвя жалба срещу указа на президента и се търси съгласие между парламентарните групи. Тя бе категорична, че държавният глава е нарушил Изборния кодекс, а никой не може да си позволява да нарушава закона. „Хората са равни пред закона и са длъжни да го спазват. Най-малко на президента му отива откровено и брутално да нарушава един закон, и то в полза на една политическа сила – ГЕРБ, уязвявайки друга и отнемайки й това, което й се дължи по закон - в случая ДПС”, възмути се Манолова.
Макар да подкрепиха кандидатурата на Захариева, от ДПС също разкритикуваха поведението на Плевнелиев. Йордан Цонев зададе въпроса кое е налагало в Изборния кодекс да се дават правомощия на президента да назначава членове на ЦИК. „Какъв беше проблемът НС да определи освен ръководството и членовете на ЦИК съобразно квотен принцип”, попита той. „Ролята на президента не е да раздава справедливост, а да обединява нацията. Този президент, докато е президент, аз няма да гласувам нито един текст, който му дава правомощия”, отсече депутатът. /Монитор