При шум в асансьора подайте веднага сигнал, съветват експерти
След вчерашния трагичен инцидент в столицата, при който асансьор пропадна и уби жена, като нарани тежко друга, днесзапочнаха масовите проверки из София за изправност на съоръженията в обществените сгради.
Припомняме, вчера вицепремиерът Екатерина Захариева разпореди проверки, след като се оказа, че причината за смъртоносния инцидент е лош ремонт от страна на фирмата за поддръжка, както и некачествен надзор.
От Държавна агенция за метрологичен и технически надзор направиха публична проверка в сградата на „Балканкар", като се оказа, че съоръжението е технически изправно.
След близо 30-минутна цялостна проверка от страна на двама техници и един инспектор се оказа, че ще има издадено само едно предписание - за намаляване на луфта между плъзгачите на асансьора, за да е по-плавно движението му.
Старши инспектор Иванов от Агенцията обясни, че подобнипроверки трябва да се извършват задължително веднъж на три години, освен ако няма подаден сигнал за нередности от страна на ползвателите на съоръжението.
В рутинните прегледи се обръща внимание на състоянието на клиновете, спирането на кабината, състоянието на машинното, както и проверка на всички предпазни устройства.
Иванов уточни, че прегледи на клиновете трябва да се правят на всеки десет дена, за да е стопроцентова безопасността на хората. За него е мистерия как клиновете не са проработили при фаталния асансьор на „Цариградско шосе". Това при нас е прецедент, досега не се е случвало, категоричен бе инспекторът.
Той предупреди гражданите да не се качват в съоръжения, в които кабината не е осветена или пък има счупени стъкла по вратите на етажите. При наличието на какъвто и да е шум в асансьора процедурата е същата - незабавно да се звъни на поддържащата фирма.
Препоръчително е докато техниците се отзоват на сигнала, управителят или друг живущ в сградата да постави табела съоръжението да не се използва, както и да го изключи от захранването.
news.bg
снимка: Монитор, архив