Продължава изложбата "Зараза" в Градската галерия (Снимки)
Асоциацията за култура M.I.C.Ro. в Рим, представя второто изложение на цикъла „Зараза“, по редакция на Маурицио Скудиеро, Ана Д‘Елия и Джанкарло Карпи в сътрудничество с Градска художествена галерия - Варна.
Изложбеният проект „ЗАРАЗА“ продължава в България , след изложението в Музея на изкуствата и националната история в Констанца и сепредставя в Градската художествена галерия – Варна.
И ако в Румъния концепцията за “зараза“ (която дава името на проекта) бе отбелязана чрез особената подредба на произведенията на съвременното изкуство в един музеен контекст на класическото изкуство (произведенията бяха подредени между находките от римската епоха особено богати и многобройни в южната част на Дунав), тук в България концепцията за зараза се изразява по не толкова очевиден начин.
Това вече не е един рязък контраст между епохи, който имаше за задача да подчертае разликите и посочи общите фактори, основа на общата ни латинска култура дори и отдалечена на две хиляди години в миналото.
Влиянието, което искаме да изразим в изложбата във Варна е различно, то е онова, което се случва в контекста на глобалната съвременна култура; как едни и същи субекти са изобразени по различен начин поради културните различия в различните страни и на различните народи или как медийното културно влияние на интернет, на официалната комуникация, създаде нашия начин на живот и следователно на създаване на подобно изкуство в целия западен свят. Поради тази причина включихме в проекта както румънски, така и български творци, те ще ни дадат поглед върху свят алтернативен на нашия, и ние, наблюдателите, имаме задачата да разберем до каква степен сме повлияни и докъде стига културната независимост на отделния човек.
В изложбата ще бъдат показани произведения на основни автори от историята на изкуството от 20 век (между тях Уорхол, Паскали, Мандзони, Скифано, Ротела, Арман), произведения на зараждащи се и утвърдени автори. До тях ще бъдат изложени произведения на български и румънски автори, които ще дадат живот на три раздела на критиката: “Поп Арт, Концептуално изкуство,” “Cute и Neo Pop”, “Други съвременни”. В последните два раздела се съпоставя италианското, българското и румънското с по-висок традиционен стилистичен произход, зад който – като един заразен предмет ipsu sensu – е поставено съвременното италианско изкуство, което в последното десетилетие преживява и преработва влиянието на източните и американските поп култури, италианските нео-поп тенденции свързани с глобалната естетика на Cute.
Освен това искаме да създадем едно жизнено културно отношение на съпоставка и размяна между различните части на изложбата, едно културно заразяване на видове и методи, един ползотворен обмен, който иска да даде възможност за изява на произведенията и да разбуди любопитството у публиката, както и да зароди кълнчето на взаимния разтеж.
С тази изложба културната асоциация M.I.C.Ro. води италианското изкуство в света на непознати и неочаквани контексти и насърчава културната размяна между отделните държави, в които бе организиран цикълът „Зараза“, през месец август в Румъния, а сега и в България, като се създават предпоставките за ползотворен културен обмен и се дава изява на много добри автори, които в противен случай в Италия биха били непознати.
Списък на авторите:
Франко Анджели, Арман, Джанфранко Барукело, Стефано Болкато, Милко Божков, Данило Буки, Фабрицио Кампанела, Кант, Тонино Капуто, Бруно Чекобели, Клаудио Чинтоли, Джулио Д‘Ана, Франко Даниели, Карло Дел‘Амико, Джани Деси, Марчело Ди Донато, Лучано Фабале, Георге Факарасиу, Тано Феста, Василе Филип, Рикардо Фиоре Питари, Джозета Фиорони, Андреа Фоли, Габриелс, Стефка Георгиева, Джампистоне, Микеле Джангранде, Клаудия Джанули, Джулиано Джиганти, Клеонис Джоя, Жанис Коунелис, Рой Лихтенщайн, Енрико Манера, Пиеро Мандзони, Умберто Мариани, Веселин Начев, Омино 71, Денис Опенхейм, Константин Пападопол, Пино Паскали, Лука Мария Патела, Кристиано Петручи, Елиза Пиетрели, Пициканела, Андреа Ракани, Мимо Ротела, Франко Сарнари, Марио Скифано, Еусебиу Спину, Катя Тукияйнен, Франко Валенте, Елио Варуна, Никола Варлато, Естебан Вилалта Марци, Анди Уорхол, Илия Янков.