Проф. Клисарова: Започваме работа по стратегия за спешна помощ
„Веднага започваме работа по стратегия за спешната помощ. Само с увеличение на заплатите , което разбира се трябва да се случва редовно, и закупуване на нови линейки, реална реформа не можем да направим.
Затова предлагам да не губим време, да вземем за основа румънския модел, бързо да го адаптираме към нашите условия и да работим”, това заяви на среща с лекари днес проф. Анелия Клисарова, втора в листата за народни представители от БСП лява България във Варна.
Тя пое ангажимент веднага след като стане депутат да инициира среща на всички лекари депутати в 43-ото НС, за да се търси политически консенсус за необходимото и задължително реформиране на спешната помощ и цялата система на здравеопазване.
На срещата във Варна председателят на Националната асоциация на работещите в спешната помощ д-р, Десислава Кателиева, направи кратка презентация на състоянието в момента и показа добри примери от Румъния и други европейски страни. „Истината е, че се обърнахме към проф. Клисарова за помощ, защото ни трябва политическо съгласие, за да има реформа.
Не бива всеки следващ министър да започва от нулата и да правим реформи на парче”, обясни д-р Кателиева. Тя добави, че в Европа се работи по система триаж, която гарантира предимство на спешните пациенти. В България трябва да бъде въведена и телемедицина, което ще позволи парамедици от място да предават директна връзка към лекар, за да постави бърза диагноза и само, ако се налага тогава да се вика линейка.
„Трябва да действаме бързо и да внесем концепция за реформа в спешната помощ, за да не изгубим планираните за това европейски средства от програмата „Региони в растеж”, коментира проф. Клисарова. За целта в най-скоро време на електронните страници на Националната асоциация на спешната помощ и на пациентски организации ще бъде представен проект за реформа. „Ще търсим широк обществен консенсус, ще питаме
всички заинтересовани, за да направим това ефективен и работещ модел в България. Когато сме обединение и представим готово решение, вече обсъдено, няма как да нямаме политическо съгласие”, каза Анелия Клисарова.
Основен момент в проекта трябва и да е обучението на кадрите, което да бъде национално регламентирано и по еднакви стандарти. „Можем на практика да започнем от Варна и да създадем на местно ниво нов модел на спешната помощ”, каза проф. д-р Вилиян
Платиканов от УМБАЛ „Св. Марина” във Варна. Проф. д-р Негрин Негрев, директор на медицински колеж Варна, постави въпроса за даренията в областта на медицината. По думите му въпросът не е регламентиран и това трябва да се случи.
„Проблемите са много и затова откъдето и да започнем решаването им все ще е добре, източници на финансови средства могат да се намерят, но ако системата не се реформира все едно се наливат в скъсан чувал”, обединиха се участниците в срещата, на която присъстваха още д-р Власаков, доц. Тони Димова, д-р Мая Рашева от Спешна помощ-Варна и др. Заедно те си поставиха за задача да мислят и за промяна на модела
на финансиране на спешната помощ. Участници в срещата пожелаха на проф. Анелия Клисарова да стане депутат, защото като човек от системата на здравеопазването тя знае точно проблемите и лесно в диалог, с всички страни, може да търси и намира решения.
Купуването и продаването на гласове е престъпление