Прокуратурата проверява Борисов и Орешарски /преглед на печата/

29.11.2013 / 07:11 0

Сигналите срещу политици от висшия ешелон са сред водещите теми на петъчните вестници.

„Прокуратурата проверява два сигнала срещу премиери - бившия Бойко Борисов и настоящия Пламен Орешарски. Това съобщи вчера главният обвинител Сотир Цацаров преди заседанието на ВСС.

"Има подаден сигнал до прокуратурата срещу Бойко Борисов и Цветелина Бориславова за финансови и данъчни престъпления", каза Цацаров. Той бе внесен от лидера на "България без цензура" Николай Бареков  по повод придобиването на СИБанк от Бориславова. Според сигнала Борисов, назначен за главен секретар на МВР на 1 септември 2001 г., е спомогнал 2 месеца по-късно Бориславова да поеме контрола върху банката с избора  за шеф на надзорния съвет.

Част от проверката е възложена на ДАНС, а другата - на НАП, съобщи Цацаров.
"По този сигнал се процедира както при всеки друг", допълни Цацаров.
В интервю за "Всяка неделя" Бориславова отрече Борисов да има нещо общо с придобиването на СИБанк. Тя показа и документи как е придобивала проценти от банката в периода 2001 - 2007 г. "Всичко това са мои лични доходи, не на Бойко Борисов", заяви тя.

ДАНС проверява и сигнала срещу Пламен Орешарски по повод изявлението му, че правителството ще уволнява държавни служители, които участват в антиправителствени протести. Той бе внесен от пловдивския правозащитник Михаил Екимджиев..." - в. „24 часа".

 

Разкритията около смъртта на варненския митрополит Кирил също са сред най-отразяваните  теми на всекидневниците.

„Дни преди смъртта си митрополит Кирил се е канел да сезира прокуратурата за финансови злоупотреби в катедралата във Варна. Това разкри пред БНТ една от най-приближените до митрополита. Двамата се запознават през 1983 година и поддържат приятелските си отношения до смъртта му.

Винаги, когато посещавал София, митрополитът нощувал в дома на семейството на Борислава Борисова. Почти всеки ден се чуват или си разменят съобщения. Тя е категорична, че митрополит Кирил е убит.

Борисова разказва, че с митрополит Кирил се познават от 30 години. Постоянно се чували по телефона и си разменяли съобщения. 

В мобилния й телефон е записано светското му име - Богомил. Все още пази много от съобщенията, които й е изпратил. Твърди, че в последните месеци от живота си, той бил притеснен и неспокоен. Споделял й, че се чувства заплашен и че има много врагове. Последната им среща е на 12 юни. 

"Искат да ме отстранят, искат да ме махнат, искат да ме унищожат. Попитах кой - нямаше отговор", написал митрополитът на дамата. 

За последно се чули в неделя преди смъртта му. Бил притеснен и огорчен..." - в. „Труд".

 

Проблемите около бежанците и нелегалните имигранти също са сред темите на всекидневниците.

„Следващите няколко седмици предстои да се случат някои неща, които ще позволят да се каже, че сме овладели кризата и сме ограничили рисковете за националната сигурност.  

Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред репортери край гранична пирамида 246 до с. Голям Дервент. Той обаче не поясни за какви точно неща става дума.  

Йовчев отиде на турската граница заедно с военния министър Ангел Найденов и началника на отбраната ген. Симеон Симеонов да инспектират на място възстановяването на 74 км фронтални и 33 км рокадни пътища. Те бяха необходими за по-ефикасно патрулиране на граничните полицаи в районите, където откъм Турция преминават най-много нелегални имигранти.  

Работата бе успешно завършена днес от 60-членен армейски инженерен екип, въоръжен с 35 тежки специализирани машини.

До 1 март трябва да е готово 33-километровото телено заграждение по турската граница, което също ще бъде издигнато от военни инженери, съобщи министър Найденов. 

По данни на МВР от началото на годината досега са задържани 11 155 нелегални имигранти, като 6417 от тях са сирийци..." - в. „24 часа".

 

Отварянето на европейския трудов пазар за българи,както и вероятността от ограничения във Великобритания също намират място на страниците на всекидневниците.

„Председателят на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода разпространи становище, в което критикува "безразсъдното безумие" в дебата за свободното движение в Европейския съюз.  

От 1 януари догодина отпадат и последните ограничения за свободното движение на гражданите от държавите, които се присъединиха към ЕС през 2007 г. (България и Румъния - бел. ред.), отбелязва той. Свобода допълва, че в някои държави от общността се е разгорял дебат за вътрешната миграция в ЕС, който често съдържа популистки нападки срещу тази група мигранти.   

Истинският проблем, който трябва да решим, са социалният дъмпинг и експлоатацията, коментира Свобода...

Вместо да се отдаваме на безразсъдно безумие и популистки спорове, пораждащи страх от собствените ни граждани, би трябвало да гледаме напред и да подобрим условията за вътрешните мигранти в ЕС, заявява Свобода...

По неговите думи е твърде странно, че държавите, които се оплакват от вътрешната миграция, препятстват процеса за подобряването на директивата...

По-рано Германия и Франция се присъединиха към британския премиер Дейвид Камерън, който вчера обяви плановете си за нови ограничения на социалните помощи за мигранти от ЕС.

Намеренията на Камерън срещнаха критиките на еврокомисаря по заетостта Ласло Андор, според когото "едностранната реторика", която Камерън си позволява за имигрантите, е безполезна.

Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг пък напомни, че свободното движение в ЕС е основен стълб на единния пазар, подкрепен с подпис от Великобритания..." - в. „Дневник".


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама