Проверяват документите на 33 хил. моряци за секунди

04.07.2014 / 19:34 0

ИА „Морска администрация“ е включена като една от пилотните администрации в проекта „Въвеждане на комплексно административно обслужване за предоставяне на качествени услуги на гражданите и бизнеса”. Електронизацията ще се отрази благоприятно на работата на над 33 000 моряци, които ще проверяват и представят сертификатите си за валидност и правоспособност, bnews.bg.

Разработването на на информационна система за комплексно административно обслужване е като революция, коментираха специалисти при представянето на новите електронни услуги, които предоставя Изпълнителна агенция „Морска администрация“.
Електронизацията ще се отрази благоприятно на работата на над 33 000 моряци, които ще проверяват и представят сертификатите си за валидност и правоспособност,
прогнозира капитан Живко Петров, изпълнителен директор на ведомството.
България е ратифицирала международните конвенции и досега проверката на моряците, които пътуват под чужд флаг, се извършваше с описание на лицето, което е на борда на плавателния съд с искане по факс, с правене на преписка и изготвяне на отговор.
С въвеждането на услугата, в рамките на няколко секунди само с набирането на ЕГН може да се получи информация за моряка,
обясни той.
Като се има предвид, че 95% от българските моляци плават под чужд флаг, а на българските кораби са едва около 1000, това ще спести много човекочасове, консумативи и ще икономиса пари.
Това става възможно, след като ИА „Морска администрация“ беше включена като една от пилотните администрации в проекта „Въвеждане на комплексно административно обслужване за предоставяне на качествени услуги на гражданите и бизнеса”, който се реализира с безвъзмездната финансова подкрепа на ОП „Административен капацитет”.
Благодарение на него са разработени седем услуги: Проверка за автентичност на свидетелство за правоспособност и достоверност на данните, вписани в него, издаване на удостоверение за плавателен стаж, издаване или преиздаване на свидетелствo за завършени курсове за специална и допълнителна подготовка, изисквани съгласно международни конвенции.
Освен тези документи, много бързо се издават или преиздават свидетелство за правоспособност “Водач на кораб до 40 БТ по море” и “Водач на малък кораб”, както и свидетелствo за правоспособност за работа по море и за плаване по ВВПЕ.
С подаване на електронното заявление се прави справка в регистрите на ГРАО и МВР и тя може да бъде директно разпечатана от компанията, която се интересува от съответния моряк.
Сертификатите за капитан са 18, сега само със снимката, която се взема от базата данни на полицията и подписите на лицето ще се издава сертификатът, обясни технологията капитан Петров.
Проверката на автентичността на свидетелството на моряка е чрез системата АИСКАО, като разработката е на ТехноЛогика.
Информация за услугите и подаване на заявление за съответното изкане може да се намери на сайта на правителството и на ИА „Морска администрация“.
Цената на услугите е по тарифа, определена от Министерския съвет.
Единственият по-сериозен проблем е, че за да се поиска такова заявление е необходим електронен подпис, който засега се притежава едва от 100 хиляди българи.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама