Рафа захапа девета титла на Ролан Гарос и общо 14-а от Големия Шлем

08.06.2014 / 20:14 0

Кой ако не Рафаел Надал? Именно Матадора е шампионът на тазгодишното издание на Ролан Гарос, окичвайки се за девети път с короната в Париж , а това стана по възможно най-сладкия за Рафа начин - победа на финала с 3-6 7-5 6-2 6-4 над най-трудния му съперник Новак Джокович.

Финал на турнир от Големия Шлем сам по себе си носи огромен залог, но в днешната битка той бе наистина много, много голям. С триумфа на Откритото първенство на Франция Рафа не позволи на сърбина да го измести от №1 в ранглистата, записа името си в книгата с рекордите като единственият тенисист с пет поредни титли на Ролан Гарос и със спечелването на 14-ия си трофей от шлема изравни Пийт Сампрас, заемащ до този момент еднолично второто място в тази класация.

А рекордът на Федерер за най-много титли на турнири от Големия Шлем - може би най-престижният, стане ли въпрос за рекорди в тениса, изглежда вече много близо - само още три титли и постижението му ще бъде изравнено, а пред Надал има още не малко години в професионалния тенис, за да успее да настигне, а дори и да задмине Маестрото.

Пет пъти Надал бе срещал Джокович на Ролан Гарос и пет пъти се поздрави с победата, а днес историята се повтори. Финалът започна с тенис на много високо ниво от двете страни на мрежата, а към края на първия сет то спадна, но пък емоциите се повишиха. Няколко грешки на Надал, основно от форхенд, позволиха на Джокович да стигне до първия пробив в мача и да поведе с 5-3, но точно в този момент нервите си казаха думата и първият сервис изчезна. Рафа получи отлична възможност да се върне в сета, достигайки до два поредни брейкбола, но точно тогава началният удар на сърбина заработи, грешките изчезнаха и геймът бе измъкнат, а с това и сета.

Втората част отново стартира равностойно, за да се стигне до шестия гейм, когато Надал съзря своя шанс и успя да пробие... или поне това бе първоначалното отсъждане на съдията, но проверка на отпечатъка показа, че ударът на испанеца е бил в аут. Геймът продължи, но все пак Рафа отново стигна до брейкбол, този път грешка нямаше и за първи път в мача спечели подаването на противника си.

Радостта на Надал бе кратка, след като още в следващия гейм допусна няколко неточности и позволи на Ноле да върне пробива. Ключовият момент в сета бе при резултат 5-6 и сервис на Джокович, когато сърбинът бе прекалено пасивен и колеблив, предоставяйки инициативата на опонента си, а Матадора само това и чакаше - последваха серия от атаки, довели до сетбол, който бе реализиран моментално и след мощно "Vamos" резултатът в сетовете бе изравнен.

Понесъл се на крилете на увереността, Рафа започна да лети по корта и да ниже уинър след уинър от форхенд, а в същото време защитата и движението му бе просто великолепно. От другата страна на мрежата Джокович играеше посредствено, без никаква агресия, връщайки безцелно топката в средата на корта и в същото време изглеждаше отпаднал физически. Резултатът можеше да бъде само един - 3-0 на старта на третия сет в полза на Надал, преди сърбинът да се съвземе от нокдауна и да задържи подаването си.

Изненадващо на фона на показаното през последните няколко минути, следващите два сервис гейма на испанеца преминаха през няколко дюса, Джокович дори имаше шансове за пробив в тях, но отново Надал бе по-стабилният тенисист, а опонентът му допускаше грешки в ключовите моменти. Нещо повече - при 5-2 последва нова порция удари в аут или в мрежата от страна на сърбина, след които Рафа вече бе само на сет от деветата си титла на Ролан Гарос.

Равностойна игра беляза началото на четвъртата част, за да се стигне до резултат 3-2, когато няколко великолепни изпълнения на Надал му донесоха не само аплидисментите на публиката, а и изключително важен пробив. Още в следващия гейм притиснатият до стената Джокович хвърли всички сили да се върне в мача и в крайна сметка успя след комбинация от отлични ретури, непробиваема защита и бекхенд уинър на линията при брейкбол. Кулминацията на финалния двубой дойде при 4-5 и серис на Ноле, когато добра игра на Рафа и грешки на сърбина доведоха до мачбол. Новак не вкара първия си сервис, при втория човек от публиката извика и го спря. Наложи се отново да опита изпълнение на втори сервис, изкара удара си в аут и подобно на 2012 г. финалът завърши с двойна грешка!