Растение-убиец се добра до Балканите, ако го докоснете, може да ослепеете
Heracleum Mantegazzianum или Гигантски хераклеум вече е било открито в Словения и Босна и Херцеговина, не е изключено до година да се добере и до Македония и България, съобщава mkd-news.com.
Това растение, за чиято родина се смята Централна Азия, в последно време стана широко разпространено и в много щати в САЩ. То може да предизвика изгаряния и мехури по кожата, както и слепота.
Джоди Холт, професор по физиология на растенията в Калифорнийския университет предупреждава, че контактът с растението трябва да се избягва на всяка цена. Зрялото растение хераклеум може да достигне 5 метра на височина, а цветът достига размерите на чадър. Тези цветя съдържат токсичен сок, който на свой ред съдържа светлочувствителни химически вещества, които предизвикват фитофотодерматит (phytophotodermatitis).
Когато сокът влиза в контакт с човешката кожа, реакцията може да протече в рамките на 15 минути, особено когато човек е изложен на пряка слънчева светлина, допълва блиц. Химическите вещества ускоряват увреждането на кожата на слънчева светлина, а резултатът е сериозно изгаряне, което може да се превърне в мехур и да остане на кожата под формата на белег или пигментация.
Ако сокът попадне в човешкото око, това може да доведе до слепота. Фактът за възможна загуба на зрението стана известен, когато беше съобщено, че малки деца, които играят с кухи стебла на растенията, направени като телескопи, са ослепели.
В Германия, където също е открито, е обявено за „най-отровното растения в страната”. Във Великобритания, където е било разсадено през 19 век с цел кръстосване с местни видове, вече имат сериозен проблем- в някои райони се водят непрекъснати битки за изкореняването му.
На Балканите първо е наблюдавано в природата в Словения, в околностите на Марибор. Според учени, вероятно е било изпуснато от Ботаническата градина на града през 2005-2006 година. След това само за година вече се е придвижило до Босна и Хергецовина, в околностите на Сараево.
Вече го има и в Хърватска, в близост до река Мура. Ако придвижването му на изток продължи със същите темпове до 2020 година можем да го очакваме в съседна Македония и пограничните райони на България.