Разчистват списъка с ценни сгради на Варна. Общината избира експертите по... бързина!
Веселин Златков
В началото на месеца Община Варна обяви конкурс за фирма, която да преразгледа статута на сградите, които са паметник на архитектурата, като и на тези, които имат потенциал да бъдат такива. Най-сериозният резултат от това може да е част от старите сгради в централната част на морския град да бъдат извадени от списъка за съхраняване и опазване като културна ценност. Ако това стане, много е вероятно след това те бързо да изчезнат, а с тях и все по-оскъдните остатъци от автентичната атмосфера на стара Варна.
В обществената поръчка за определяне на частен експерт, който да посочи кои стари варненски къщи са ценни, има някои смущаващи неща, коментират специалисти. На първо място, срокът за подаване на офертите е само 12 дни. Това само по себе си ще намали броя на участниците. Критериите, по които ще се оценяват кандидатите са цена и бързина на изпълнение на поръчката, като приоритет (70 % от общата оценка) е колко спешно може да се преразгледа статута на старите сгради.
Тези факти предполагат две възможности – или в общината се отнасят несериозно към въпроса, или вече има някой „харесан“ от общината, който да спечели конкурса. Твърде възможно е някоя архитектурна фирма вече да има подготвена предварително разработка, която просто да продаде чрез тази поръчка на общината. Цената е 50 000 лв.
Много е вероятно някой, който вече е започнал да оценява старите варненски сгради, да даде нереалистично кратък срок за експертиза и така да спечели, твърдят архитекти. Те обаче са по-притеснени от друго и това е възможността собствениците на къщи да изтъргуват отписването на сградите си от списъка на архитектурни паметници.
Защитата на сградите с културна и историческа стойност у нас се свежда изцяло до ограничения за собствениците. Те трябва да поддържат имотите си и да ги спасяват от разрухата, но не получават субсидия за това нито от държавата, нито от общината. Заедно с това защитените сгради не могат да се събарят надстрояват и пристрояват според вижданията на стопаните си. По тази причина за много от тях статута на архитектурен паметник се превръща в бреме върху собствеността им и те биха платили, за да се отърват от него.
Фирмата, която ще преразгледа списъка с архитектурни паметници във Варна всъщност ще направи само предложение, кои от тях евентуално да отпаднат. За да стане то решение трябва да се произнесе както общината, така и Министерството на културата. Излезе ли една стара сграда от защитения списък, при това след оценка от специалисти, тя рано или късно ще изгуби нежелания си статут, за да бъде съборена, за да използва максимално имота, коментират експерти.