Репортаж на "Петел": Варненските бездомници се крият от бялата смърт в общински приют
Веселин Златков
В леденостудените дни във Варна за хората без дом няма много варианти да намерят подслон. Приютът към СУПЦ е най-сигурният от тях. Изправени пред опасността някой да бъде покосен от фатално измръзване, институциите насочват натам хората, които иначе живеят на улицата. Или най-често направо ги водят в общинския приют, чиито обитатели тези дни станаха на близо 110 души.
Около половината са там просто за да преживеят студената вълна. Повечето от тях са доведени от полицаи по сигнали от социалните служби или на граждани. Има и такива, които вече са преживели ужаса от тежките зими. Единият от временните обитатели е с ампутирани седем пръста на краката заради измръзване.
Значително по-малко са тези, които са потърсили подслон в СУПЦ по собствен избор. „Сам дойдох, знам от предни години, че тук е топло и мога да остана“, споделя слаб като вейка мъж, настанен на четвъртия етаж на центъра. Не иска да го снимат, но признава, че доволен от храната, която му дават в социалната институция, макар и само веднъж дневно. В друга стая са настанени двама възрастни мъже. Не се понасят добре, защото единият е с психически проблеми. Залял е пода с вода, за да почисти, но не я изтрил. Добре че парното работи добре в цялата сграда, та няма опасност локвите по балатума да останат дълго. Съквартирантът му пък предпочита да се топли на радиатора в коридора, отколкото в стаята. Но идването му в СУПЦ и разговорите със служителите може би ще му помогнат да намери място в дома са възрастни хора „Гергана“. Засега обаче само седи и чака да бъдат оформени документите за настаняването му.
Официално капацитетът на приюта е 30 места. Както е тръгнало обаче, тези дни той може да приеме още три пъти по толкова бездомници допълнително. Тези, които не са обхванати от социалния патронаж, се изхранват от дарение, обясни зам.-кметът по социалните дейности Лидия Маринова. Хотели са дарили легла и дюшеци, както и мебели за обзавеждането на приюта. Временните му обитатели, търсещи спасение от зимата, делят един етаж с настанените за постоянно, за някои от които СУПЦ се е превърнал в дом от години. За всички тях се грижи и медицинска сестра, чиято роля в сегашната ситуация е още по-отговорна заради грипната епидемия. Екипът ни е допуснат по-скоро като изключение, а свижданията в центъра са спрени, включително и за третата група живеещи в него – учениците.
СУПЦ може да приеме още бездомници, ако се наложи, но за съжаление има проблеми. На третия етаж могат да се оборудват допълнителни стаи, обаче там липсват кранчета и батерии за водата, което прави чешмите и баните неизползваеми. Кой ги е задигнал? Предишни обитатели на дома, прибрани от улицата, които на тръгване са видели шанса да задигнат нещо, вероятно за да припечелят някой лев.