Репортаж на "Петел" от центъра на Варна: Как човек може да изгони миризливите клошари

14.10.2015 / 15:54 13

Фото Росен Добрев

Двама клошари са се заселили в градинката до Кукления театър във Варна, сигнализираха в редакцията ни притеснени читатели.

Мъжете са отнесли юргани и кашони в храстите и буквално живеят там – на метри от площадката за игра на малчуганите. 

През деня те почти не са на мястото, защото обикалят да търсят храна, предполагат очевидци. В сградата и около нея влизат много деца и цели семейства, както и самите служители в театъра. Всички са шокирани от гледката на „обзаведените бодливи храсти“ и техните обитатели. 

„Колкото и да сме наясно с тежката икономическа ситуация и мизерията в страната ни, много деца се плашат от подобна гледка и миризма. А най-важното е, че идват все по-студени дни и мъжете в храстите могат да измръзнат фатално.“, коментират минувачи.

 

Отговорът от всички компетентни страни по случая е само един: „Бездомниците могат да бъдат прибрани и настанени в социален център само при желание от тяхна страна. В случай, че мъжете откажат, нищо не може да се направи за тях и за околните“ - гласи становището и на община Варна и на дирекция „Социално подпомагане“ извън нея. За целта обаче хората трябва да бъдат запитани от упълномощени лица – специалисти от общината. След това вариантите са два – при съгласие за настаняване, ако лицата са комуникативни и заявят желание, те могат да бъдат настанени временно в приют на територията на СУПЦ. 

Дежурни кризисни центрове има и в общината и в социалната дирекция. Първото задължение обаче е да се потърси мнението на самите бездомници. 
„Понякога хората си мислят, че ние нищо не правим. Напротив. Разговаряме с бездомните, но в повечето случаи отговорът им е: „Не искам, на мен така ми е добре.“, обясняват социални служители от дирекцията. По думите им законът не позволява насила да се приберат хора, които сами желаят да останат на улицата – дори това да причинява дискомфорт на тях и на околните. 

Ден по-рано граждани сигнализираха за просяк в инвалидна количка, който се движи между колите на пътното платно и пречи на движението с риск да създаде редица пътни инциденти. При проверка по случая стана ясно, че според наредбата за опазване на обществения ред, глобата е в размер на 200 до 1000 лв. при първоначално нарушение и достига до 2000 лв. за повторно. 

„Как да се състави акт за нарушение на стойност примерно 500 лв. на някого, който няма дори 10 лв.?“, заяви зам.-кметът по сигурността Тодор Иванов. По негови думи просяци има навсякъде и проблемът е на национално ниво.
Преди около две години на стълбите на гарнизонния стол, на метри от сградата на община Варна се беше заселила жена, която също заявяваше, че не желае подслон за зимата. След това стълбите бяха изолирани с дограма и жената изчезна. 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама