Режат за скрап учебния кораб ”Петър Берон”
След 64 години служба учебният кораб на БМФ "Петър Берон" отива за скрап.
Предстои флагът да бъде спуснат и плавателният съд, който е и бивша учебна база на Българския морски флот, да отплава към новия си собственик, съобщи за БТА Ивайло Гаврилов, директор на Българския морски квалификационен център във Варна.
След повече от 30 години служба "плаващото училище" на БМФ ще отплава на рейс от кея под Аспаруховия мост, където от години е привързано.
Корабът ще бъде изтеглен до турско пристанище от новия си собственик.
"Поколения моряци са свързани с плавателния съд емоционално и професионално", посочи Гаврилов.
На борда на 64-годишния "Петър Берон" всяка година хиляди курсанти са придобили моряшкия занаят и умения.
Животът на учебния кораб започва през далечната 1949 г., разказа Гаврилов. Построен в корабостроителницата в Съндерланд, слиза от стапелите под името "Брандагер", собственост на норвежка компания.
Предназначен е да поддържа курсове между Северна Америка и Европа.
През 1967 година е купен от "Тексим" и преименуван на "Алкайд" с екипаж от 50 моряка.
В края на 60-те години корабът е придобит от БМФ и за кратко излиза на док в Хърватия, за да бъде преустроен в учебна база, която да подготвя курсантите на Висшето военноморско училище във Варна.
По думите на Гаврилов от 1972 г. до 1978 г. плава под български флаг и поддържа линията до Куба.
През 1979 г. застава до морската учебна школа кораб "Родопа" и поема функциите на плаваща учебна база.
"Повечето от кабинетите и съоръженията на "Петър Берон", в които са се водили занятията на курсистите от Българския морски квалификационен център, сега са свалени на брега",допълни Гаврилов.
Според Александър Коларов, ръководител на морската учебна школа, сърцето на кораба и днес е живо, а двигателят му, който е с уникална конструкция, все още работи.
Освен това, въпреки окаяния му вид, всичките палубни механизми и съоръжения на старото корито все още са действащи.
"Като махнем емоцията и носталгията, учебният кораб си има и своите противници", казва Гаврилов.
По думите му "Петър Берон" отдавна е сочен като заплаха за сигурността на рибарските стоянки, както и за ползващите канала към Варненското езеро.
"Има и опасения, свързани с нарастващ риск за екологична опасност, защото корпусът на плавателния съд е обрасъл и ръждясал. Освен това премахването му ще освободи място на ветрохода "Калиакра", допълва директорът на Българския морски квалификационен център, цитиран и от Дир.
Той уточнява още, че въпреки че ще бъде нарязан на скрап, "Петър Берон" ще продължи да подпомага обучението на младите моряци - средствата, получени от продажбата му, ще бъдат използвани за модернизиране на учебната база.
фото: maritime.bg