Родители искат от държавата 6000 лева за отнети деца

22.05.2015 / 22:15 0

24 часа

 

“Мамо, заведи ме до тоалетната. Сама ме е страх. Там може да чака Баба Яга и да ме вземе.” Това казва 6-годишната Елейнора на майка си Даниела, когато се събуди в тъмното посред нощ.

“Децата - Елейнора и година по-големият Веселин, припознават в злата вещица бившата им приемна майка. Двамата не могат

да преодолеят

кошмарите

от престоя
извън семейството ми - в чужда и враждебна според нас среда”, казва бащата Антон Желязков.

Заради нанесените на децата психически травми и страдания и лишаването им от биологичните родители за повече от половин година родителите искат от името на малките от държавата обезщетение в размер на 6000 лв. за неимуществени вреди.
В края на работния ден на 21 септември 2013 г. в забавачницата “Ежко Бежко” служители на Агенцията за закрила на детето пристигат и вземат 4-годишната Ели и братчето Веско, на 5 г.

Децата са дадени на приемна майка - ромката от т.нар. футаджии в близкото до Хасково с. Динево Анка Димитрова.

Предисторията е, че директорката на детската градина забелязала синини по тялото на момченцето и докладвала на социалните, че детето е жертва на домашно насилие. Служителите се задействали веднага в изваждането на подрастващите от “рисковата среда”.

“Не искам да се връщам назад в онези дни. Това си беше отвличане. Тогава направих грешка и в момент на криза в семейството потвърдих за насилие от яд”, казва Даниела.

Ели и Веско заживяват в дома на неуката Анка. По-късно разследване на “24 часа” установи, че отглеждането на чужди деца се е превърнало в поминък в Динево. 18 фамилии в селото гледат приемни деца, а държавните пари за тях са много над стандарта за местните. В Динево наричат децата, настанени в приемни семейства, малките банкоматчета.

Родителите на

Ели и Веско обаче

са твърдо решени

да се борят

“Заведохме 2 дела. Едното бе в административния съд по Закона за закрила на детето. Другото - в районния, по административнопроцесуалния кодекс. Административните магистрати приеха, че заповедите на Агенцията за закрила на детето са незаконосъбразни, след като свидетели и експертизи доказаха, че мярката е била неоснователна.

Процесът в районния съд позволи процедурата също да бъде прекратена след изтичане на определения 6-месечен период”, обясни адвокатът на Желязкови Васил Лазов. Родителите решават да искат парично обезщетение за отнетите повече от 6 месеца деца.

“Сегашното

дело е абсолютен

прецедент
Дадох си труда да проверя съдебната практика. Няма случай на отнето дете от български етнически родители, които са психически здрави, не са абдикирали от задълженията си, в състояние са да ги гледат и полагат съответните грижи.

Учудващо е с каква смелост дирекцията за социално подпомагане е постановила вземането на децата. Искам и дебело да подчертая, че решението да се съдим по Закона за отговорността на държавата и общините бе изцяло на клиентите ми”, уточнява юристът Лазов.

“Да, така е, ние настояваме за възмездие. Търсим единствено справедливост. Но истинска - да има уволнени или поне глобени държавни служители, които не са си свършили работата.

Парите не ме интересуват в голяма степен. Ако спечелим делото, ще ги дадем по психолози, които да лекуват децата от преживения стрес. Казаха ми, че един сеанс е 15 лв.”, казва бащата Антон.

Семейството в момента обитава общинско жилище на последния етаж на панелна кооперация в кв. “Орфей” в Хасково. Апартаментът има нужда от ремонт, мебелите са много стари.

“Опитваме се да се справим някак си финансово”, казват родителите.

Основните

приходи носи

бащата
Като служител в метанстанция в Димитровград получава 400 лв. Допълнително заработва през уикендите при бивш работодател в с. Малево. Майката Даниела е безработна и ходи да се подписва в трудовата борса. От време на време я ангажирали да чисти.

“И от детските идват 470 лв., така че криво - ляво връзваме бюджета”, пресмятат те. “Тук е по-хубаво отпреди. Мама ми купува, каквото поискам.

Вас ви помня -

донесохте ни шоколади,

когато бяхме в селото”,
спомня си за нашия екип Веско. “Баба Анка беше много лоша, там е гадно. Тя криеше закуските и играчките, посягаше ни. Сега ходя на градина. Имам приятелки”, допълва Ели.

“На два пъти преди Веско и Ели съм била приемна майка. С едно от семействата, чието дете гледах, и досега сме приятели. Социалните не са направили и една забележка за работата ми.

За братчето и сестричето също се грижех добре. Щом съдът е преценил, върнал ги е на родителите. Няма как - това е закон”, коментира Анка. Сега и двете деца са много палави. Едва изчакват снимките, за да получат позволение да излязат да играят пред блока под надзора на баба си.

“По съвет на

адвокатите не

смеем да ги

пускаме сами

навън
Току-виж станала беля и после върви се обяснявай”, казват Желязкови. Те също искали да образуват съдебни парични искове. Оказало се обаче, че има тълкувателно решение на върховните съдии. Според него децата били преки, а родителите - косвени потърпевши и затова били изключени от исковата молба.

“Какви косвени - първо ни оклепаха в цялата махала колко лоши баща и майка сме били. Месеци наред търпяхме срам и не смеехме да излезем, докато не спечелим делата”, възмущава се Антон.

“По време на раздялата заболях от миома. Наложи се да ме оперират и да ми отстранят женските органи. Всички около нас пък искаха да ни разведат”, допълва Даниела.

“Познавам децата си, майка съм. Повече от година те

все още са

неспокойни и

плашливи, не

са същите, след

като се върнаха

от селото
Сега се стараем да им угаждаме. Имат телевизор и компютър в детската, купихме им таблет”, разказва тя. От делото на Желязкови срещу държавата вече са минали 3 заседания в административния съд в Хасково. Предстои последното в средата на юни и след това решение.

Разпитани са двама свидетели на ищците, които потвърждават разстройството на децата след престоя в чужда, включително и езикова, обстановка. “Представената съдебномедицинска експертиза от психолог също подкрепя претенциите на ищците”, уточнява адвокат Лазов.

Заключението на експерта обаче било отхвърлено от юристите на държавното учреждение и след постановеното от съда сега трябва да бъде изготвено ново - този път от външно вещо лице от Стара Загора.

“Превърнаха децата в опитни зайчета”, иронизира Антон.

“Докато няма съдебно решение, не можем да коментираме случая”, каза Петя Ангелова, и.д. директор на службата за социално подпомагане в Хасково.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама