Русия и Южна Корея завършиха 1:1

18.06.2014 / 06:31 0

Русия и Южна Корея завършиха 1:1 в мача от група "Н" на Мондиал 2014. Това бяха единствените два отбора, които още не бяха започнали участието си на световните финали, но показаното от тях по никакъв начин не впечатли. След изключително скучно първо полувреме, което може да си съперничи само с вчерашното нулево равенство между Нигерия и Иран, противниците все пак вдигнаха оборотите и си размениха по един гол. Първо невероятна грешка на Игор Акинфеев позволи на корейците да поведат. Стражът на "Сборная" изпусна топката след удар на Лий Кеун-Хо и тя мина зад голлинията. Малко по-късно обаче резервата Александър Кержаков се възползва от продължително разбъркване и няколко рикошета в наказателното поле на азиатците, за да изравни.

Голът на Керж бе негов 26-и за националния отбор и по този начин той изравни рекорда на Владимир Бесчастних за най-много попадения за "Сборная".

Навръх рождения си ден селекционерът на Русия Фабио Капело искаше отборът му да стартира с победа, която да се окаже важна стъпка към класирането за осминафиналите. Италианският специалист заложи на очакван състав. На вратата беше Игор Акинфеев, пред него карето в защита съставиха Андрей Ешченко, Сергей Игнашевич, Василий Березуцкий и Дмитрий Комбаров, в халфовата линия си партнираха Виктор Файзулин, Денис Глушаков и Олег Шатов, а Юрий Жирков и Александър Самедов помагаха по двата фланга на централния нападателАлександър Кокорин. На пейката останаха звездите Алан Дзагоев, Игор Денисов и Александър Кержаков.

Селекционерът на Южна Корея Хон Мюн-Бо, който през миналата година беше на стаж в руския Анжи при Гуус Хидинк, избра схема с двама нападатели в лицето на Сон Хюн-Мин и Парк Чу-Йон. Като цяло идеята на азиатците бе да играят стабилно в отбрана и с бързи контраатаки да търсят пробойни в противниковата отбрана.

Руснаците започнаха със самочувствие, но всяка загубена от тях топка в центъра на терена ставаше предпоставка за опасна корейска атака. При една от тях Сон Хюн-Мин напредна мощно, но ударът му от границата на наказателното поле мина високо над вратата. В 20-ата минута центриране на Файзулин стигна до Самедов, който обаче не успя да уцели добре топката. "Сборная" постепенно овладя централната зона, но рядко стигаше до удари към вратата, пазена от Юн Сун-Рюн. Макар и по-редки, атаките на корейците бяха по-опасни. В 38-ата минута отново Сон Хюн-Мин се озова на добра позиция, но както и малко по-рано, стреля в аут.

В края на полувремето съперниците станаха още по-предпазливи и не поемаха никакви рискове в атака. Кокорин беше добре охраняван от бранителите на Южна Корея и се запомни само с един удар с гласва, но той бе твърде слаб, за да затрудни Юн Сун-Рюн.

Втората част започна с опасен удар на Василий Березуцкий. Капитанът на Русия се извиси след центриране от корнер и малко не му достигна, за да открие резултата. Корейците отговориха със силне изстрел на Ки Сун-Юен, но Акинфеев не допусна да бъде изненадан. В 57-ата минута тежък удар на Ким Юн-Гуон от фаул измъчи Акинфеев, който изпусна топката, но бързо поправи грешката си.

Играта на руснаците определено не вървеше и Капело пусна Алан Дзагоев на мястото на младока Олег Шатов. Двата отбора продължиха да обстрелват вратите от далечно разстояние. Поредният, който шутира извън наказателното поле, беше Комбаров, но макар и с леко колебание, стражът на Южна Корея се справи със ситуацията. Това обаче не можа да стори неговият колега Акинфеев в 68-ата минута. Вратарят на Русия изпусна топката след удар на резервата Лий Кеун-Хо и корейците щастливо поведоха.

Радостта на азиатците не продължи дълго. В игра за Русия Игор Денисов и Александър Кержаков, който изравни с едно от първите си докосвания до топката. Нападателят на Зенит се оказа на точното място при невъобразимо меле и от близко разстояние направи безпомощен Юн Сун-Рюн. Голът даде импулс на руснаците и те бяха близо до втори, но хитър пас на Самедов към Кокорин беше пресечен в последния момент.

В оставащите минути Русия повече търсеше победата, но корейците се прибраха дълбоко в половината си и удържаха едната точка, която явно ги задоволяваше.

В следващия кръг Русия излиза срещу фаворита в групата Белгия, а Южна Корея ще мери сили с Алжир.