Руският премиер иска промяна на международната валутна система

22.04.2014 / 19:43 0

В отговор на запитване в Руската Дума премиерът на Русия Дмитрий Медведев обяви, че по негово мнение на света е нужна нова мултивалутна система с участието на всички финансови играчи, прекратявайки практиките на Бретънудската система, съобщава bnr.bg.

Според Медведев в днешната реалност на финансовия свят няма оптимално решение на въпроса в каква валута да се съхраняват златно-валутните резерви на дадена страна.

Премиерът на Руската федерация смята, че е нужно създаването на нова система, основана на по-добро валутно балансиране, което според него означава страните да не съхраняват своите резерви предимно в долари и евро, а и в кошница от редица други валути. Според него в сегашната реалност страните, съхраняващи своите резерви в щатската и европейската валута, понасят последствията от тенденциите в развитието на техните икономики.

Медведев заяви, че е нужно основните икономически сили да се споразумеят за тази нова доктрина, което на практика би означавало и край на статуквото, определено от Бретънудските споразумения (договорени след края на Втората световна война), и постигане на по-справедлива финансова система.

Руският премиер е убеден, че Русия следва да се стреми рублата да стане една от новите резервни валути, като за тази цел трябва да се налага търговията в рубли, включително и при търговията със суровини и природни богатства. Бретънудската система на организация на паричните отношения и търговските разчети, наложена през 1944 г., на практика налага долара като световни пари, наравно със златото.

През 1976-1978 г. тази парична система е реорганизирана в т.нар. "Ямайска валутна система", която бележи началото на плаващите валутни курсове и отхвърлянето на златото като световни пари.

В Ямайската валутна система официално признатите резервни валути са щатският долар, английската лира, швейцарският франк, японската йена и еврото (първоначално западногерманската марка и френския франк). В резултат на приемането на тази форма на световни парични и търговски отношения, пазарът на злато от основен паричен пазар се превръща в разновидност на стоковите пазари.

 

money.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама