Руснаците се изтеглят от морските ни курорти и се заселват в Бургас

01.09.2014 / 15:55 4

“Кризата ще отмине, домът завинаги остава.” Такива надписи, но на руски, можеха да се видят по новостроящи се кооперации в Бургаска област през 2008 г. Те вече са само мил спомен от руската инвазия по морето.

В началото на кризата руските граждани бяха най-желаните клиенти на имотния пазар в България. През последната година интересът им към покупка на жилища на морето секна. Поне така твърдят брокерите, въпреки че руска реч се чува отвсякъде по жилищните кооперации и затворените комплекси в крайбрежните квартали.

“Пак купуват, но не е като преди 2-3 г. Тогава не се замисляха много за какво броят пари. Важното е да има 4 стени с покрив и да е близо до морето. Купуваха се всякакви апартаменти независимо къде - и малки, и големи. Сега все повече се ориентират за имот в Бургас, и то главно към двустайни и луксозни изпълнения”, казва брокер от голяма агенция.

Друг разказва, че в Слънчев бряг например, в зона “Запад”, идвали с твърда тарифа - плащали по 20 000 евро за едностаен и 30 000 за двустаен. Не им пукало въобще, че някъде плащат за стена от гипсокартон, с каквито на много места са изградени апартхотелите.

“Сега е изключено да броят толкова пари за картонено жилище. Биха ги дали, но за качествен имот в Бургас”, обясняват брокерите. 300-хилядния черноморски град вече се превръща в новата Малка Москва, както се нарича цял квартал с руснаци в Поморие. Сега обаче там на много места може да се видят недовършени кооперации и затворени агенции за недвижими имоти.

“Говори се за спад на руския пазар, но в Бургас поне на този етап не се усеща. При жилищното строителство няма драматични движения нагоре или надолу. Според статистиката на общината то се задържа на темповете от миналата и предходната година”, коментира зам.-кметът по строителството Костадин Марков.

“Наблюденията ни сочат, че има отлив от 20% при пазара на по-скъпите имоти. От разговори с наши клиенти си го обясняваме с бюрократичните тежести в България при покупката на жилище, включително и с тромавата процедура по издаване на визи, която трае 3 месеца.

Отражение дава и проемарикански ориентираната ни външна политика. В същото време в Гърция и Турция радушно приемат руските купувачи и инвеститори при много по-облекчени режими.

Големи са и страховете относно войната в Украйна, която създаде и огромни препятствия в придвижването на руските граждани през нейната територия. Сега техният път минава през Полша, Унгария и Румъния, което, освен че удължава и ускъпява, в същото време ги задължава и да спазват шенгенския визов режим, който за някои се оказва непосилна задача.

Иначе като цяло може да се каже, че пазарът се е ориентирал в посока целогодишно живеене. Така Бургас излиза на преден план със своята инфраструктура и условия за живот”, коментира Дочка Дотова, управител “Руски център” - Бургас. През последните година-две градът е станал любимо място за заселване на руснаците.

“Не знаем, че е най-добрият град за живеене в България, просто тук се чувстваме добре - всичко ни е подръка, а скоро ще има и руско училище”, казва Ана Леваковска от Москва, която със съпруга си от година обитават луксозна кооперация в кв. “Зорница”.

Руснаците предпочитат Бургас заради добрата му инфраструктура, уреденост, комуникиции и повечето развлечения, които предлага, за разлика от по-малките курортни градчета, където през зимата е по-замряло. “Тенденцията на руския пазар вече е целогодишно обитаване на закупения имот, а извън сезона в курортите е скука”, обясняват брокери.

Според неофициалната статистика на агенциите за недвижими имоти сделките с руснаци са паднали с 35% през първото полугодие на годината, като тенденцията надолу се запазва и през юли и август. Обяснението на брокерите е, че причините са по-скоро психологически, отколкото икономически. Заради войната в Украйна много руснаци не смеят да инвестират в България не защото нямат пари, а заради несигурността в бъдеще.

Притесненията им са, че конфликтът с Киев може да се разрасне и ситуацията в Русия да се влоши. Тези, които все пак се решат да купят имот, гледат да е в голям град, а не по курортите, където трудно после биха могли да го продадат, ако им се наложи.

Обезценяването на рублата не се смята за причина за отлива, тъй като според анализаторите на имотния пазар в такива ситуации би трябвало руснаците да си вложат парите в конвертируем имот.

Друга причина за отлива, макар и не основната, е, че много руснаци бяха измамени със спорни имоти, за които се водят дела и те не могат да влязат във владение. Неслучайно преди дни десетки московчани протестираха на Тишинския площад, където се провежда международна изложба на недвижимите имоти, срещу измамите в България. Те поискаха българското правителство да се намеси по-енергично в пресичане на измамите.

По неофициални данни около 300 000 руснаци притежават около 500 000 имота в България, като повече от 1/3 са съсредоточени по Южното Черноморие. Както всяко нещо на пазара и при сделките с имоти има пик. Просто при руснаците той бе през 2010-2012 г. и вече отминава, обясняват брокери.

В момента се наблюдавало търсене на имоти в съседните Турция и Гърция, където се насочват руснаци с по-скромни бюджети, въпреки че там цените са по-високи. Доскоро се смяташе, че липсата на езикова бариера е гаранция за интереса им към България, но се оказа, че не им е проблем да се заселят и на юг. Дори визите в Гърция не са спирачка за тях.

Заради близостта до южната ни съседка предпочитали вече да инвестират в къщи или апартаменти в Сандански, където се очертава новата мека за руснаците. У нас сега се сключват сделки предимно за двустайни. За тях руснаците не са склонни да броят повече от 40-45 хил. евро.

Търсят се предимно апартаменти около 50 кв. м в широкия център на Бургас или крайбрежните квартали, в Несебър, Поморие и Созопол. По-малко сделки има сключени в Приморско и Царево, които са по-далеч от възможностите, които им предлага 300-хилядният Бургас.

Според наблюденията на брокери руснаците са станали по-взискателни към качеството и търсят апартаменти с много добро изпълнение и доста екстри в общите части на жилищните кооперации. Към панелки нямат интерес. Брокери с носталгия си спомнят годините назад, когато цели самолети с руснаци идваха на оглед за имоти у нас. Идваха накуп да кунуват жилища - разделяха се на няколко лъча на север и на юг. А в повето случаи си тръгваха с по един апартамент, все едно са били на шопинг.

Случвало се е от 15 души група 8 да си тръгнат със споразумение за покупка и предплатено капаро. Сега е успех, ако на 2 седмици започнем подготовка на документи за сделка, твърдят брокери.

Отливът на руснаците се отразява и върху цените на имотите. Ако допреди година средната цена на имот в Бургас е била 700 евро на кв. м, сега е паднала на 650, обясняват брокери.

Спад с около 50-100 евро на кв. м има и в Созопол и Несебър, където жилищата са малко по-скъпи и вървят около 800 евро за квадрат. Допреди година в двата морски града руснаците масово брояха около 1000 за квадратен метър, а в Бургас стигаха и 1400 евро за луксозно жилище в близост до Морската градина. /"24 часа"


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама