С пръстов отпечатък влизаме в болница и аптека (обзор)
илюстрация: Булфото
Труд
Пациентите ще дават пръстов отпечатък при постъпване в болница и при получаване на лекарства, които се плащат от Здравната каса. С тази новина здравният министър д-р Петър Москов поздрави българите от ефира на Нова телевизия днес. По думите му в края на януари в болниците и аптеките ще бъде въведен персонален пръстов идентификатор, за да спре източването на касата с фалшиви пациенти. Москов говори за някакъв код за всеки гражданин и за „дърво на свързаност“ чрез системата на ЕГН, която щяла да позволи на роднини да вземат от аптеките лекарствата на болни деца и инвалиди, които не могат да получат лекарство лично с пръстов отпечатък.
По-късно в парламента Москов обяви, че всеки български гражданин, когато си вади лична карта, поставя пръстовия си отпечатък и не вижда причина системите в държавата да бъдат свързани. Това обаче не е вярно - в момента пръстови отпечатъци се вземат само за паспорт. Но дори и те се съхраняват по особен ред и законът не позволява да се използват при криминално разследване от полицията.
Според Москов нямало никакъв проблем с оборудването на всички лечебни и здравни заведения, а едно подобно устройство струва около 20 евро, като разходите за всичките ще бъдат поети от касата и МЗ. Само допреди месеци болниците бяха задължени да купят за по 1000 лева четци за лични карти, защото от 1 април задължително влизането става с лична карта.
Шок
ГЕРБ изненадани от идеята
Депутати от ГЕРБ бяха изненадани от намерението на Москов, което не е обсъждано с тях. “Как ще вземе пръстови отпечатъци на целокупното българско население, за да осигури база данни?“, коментира председателят на парламентарната здравна комисия и депутат от ГЕРБ Даниела Дариткова. Според нея по-скоро трябва да се работи за добра комуникационно-информационна система на касата и индивидуална електронна здравна карта. Реформаторът Димитър Шишков от здравната комисия също изрази съмнение, че това ще мине. Според него трябва да се помисли дали тази идея не накърнява донякъде достойнството на хората. Шишков смята, че трябва да се засили контролът върху самите болници, а не допълнително да се товари финансово бюджетът.