САЩ искат разполагане на международни наблюдатели в Украйна
Битката за Украйна се прехвърли и в полето на дипломацията. В Съвета за сигурност на ООН се провеждат спешни консултации във връзка с ескалирането на напрежението в бившата съветска република. Съединените щати настояха за разполагане на наблюдатели на ООН в Украйна, докато Русия настоя за спазване на споразумението между Янукович и опозицията от 25 февруари, съобщава EkipNews.bg.
Русия и западните държави се обвиниха взаимно в намеса във вътрешните работи на Украйна, докато Съединените щати призоваха за незабавно изпращане и разполагане на международни наблюдатели на полуостров Крим. Съветът за сигурност на ООН провежда спешни консултации по кризата в Украйна, като очаквано се стигна до противопоставяне между представителите на големите свръхсили. Украинският посланик в ООН Юрий Сергеев помоли членовете на Съвета да помогнат за запазване на териториалната цялост на Украйна, след като Русия обяви плановете си да изпрати свои войници в съседката си.
"Руските действия в Украйна нарушават суверенитета на независима държава и представляват заплаха за мира и сигурността в региона. Трябва да направим всичко възможно да защитим суверенитета на Украйна и териториалната й цялост. Русия трябва да поеме своите задължения спрямо правителството на Украйна. Международни наблюдатели от ООН и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа трябва да бъдат изпратени в Крим. Това е най-добрият начин за преценка на фактите на място и за предотвратяване на всякакви злоупотреби и нарушения. Изпращането на международни наблюдатели ще гарантира прозрачност за движението и дейността на военни и паравоенни части в региона и ще допринесе за намаляване на напрежението между двете етнически групи там.", смята Саманта Пауър – посланик на САЩ в ООН.
"За да излезем от тази ситуация, се нуждаем от бистри глави и трезва мисъл. Трябва да се върнем към политическия диалог, към споразумението от 25 февруари и създаването на правителство на националното единство в Украйна. Трябва да се сложи край на опитите да се разговаря с радикалните националисти в Украйна, защото техните действия може да доведат до драматично развитие на ситуацията на Кримския полуостров – изход, който Русия се стреми да избегне.", коментира Виталий Чуркин – постоянен представител на Русия в ООН.
Украинският посланик в ООН Юрий Сергеев заяви, че страната му е готова за разговори, но Русия трябва незабавно да изтегли своите войски от Крим. Консултациите в Съвета за сигурност продължиха при затворени врати, след като по-рано се стигна до прекъсване на заседанието заради несъгласие по процедурни въпроси.
Същевременно горната камара на руския парламент – Съвета на федерацията – ще поиска от президента Путин да отзове посланика на Русия в САЩ заради „оскърбителни изказвания на президента Барак Обама за руските народ и страна. Франс прес цитира изявление на заместник-председателя на Съвета на федерацията Юрий Воробьов. Председателят на горната камара Валентина Матвиенко е възложила на комисията по външните работи да подготви обръщение към Путин за отзоваване на руския посланик от САЩ.