САЩ нанесоха въздушен удар в Ирак
Пентагонът съобщи, че е започнал да нанася въздушни удари по позиции на ислямистите в Северен Ирак. Два самолета F/A-18 са нападнали артилерия, която бойците от групировката “Ислямска държава” използвали срещу силите, бранещи кюрдската столица Ербил. Те са пуснали 200-килограмови бомби с лазерно насочване, обяви говорителят контраадмирал Джон Кърби.
Барак Обама даде зелена улица за нанасяне на ударите, за да предпази американския персонал в Северен Ирак и религиозни малцинства там.
“Правим всичко възможно да защитим нашите хора. Ние подкрепяме съюзниците си, когато са в опасност”, каза американският президент.
САЩ се тревожат, че “Ислямска държава” заплашва Багдад и напредва към Ербил. Там има значително американско присъствие - дипломати и военни съветници, каза Обама. Той обаче допълни, че САЩ няма да изпращат войски в района.
От няколко месеца джихадистите сунити настъпват в Северен Ирак и Сирия. През юни те завзеха град Мосул и се придвижват на юг към Багдад. Завладените територии обявиха за ислямски халифат. При офанзивата религиозни малцинства, включително християни, бяха подложени на преследване. 200 хиляди души бяха прогонени от град Синджар.
“Ще ударим по ислямистите, за да предпазим от клане тези малцинства”, обясни президентът.
Той добави, че САЩ ги снабдяват с храна от въздуха. Американски самолети са хвърлили 5300 галона вода и 8000 пакета хранителна помощ на йезидите. 50 000 души от това малцинство са заклещени от джихадистите в планината Синджар и може на умрат от глад и дехидратация, ако останат там. Ако напуснат, попадат в ръцете на ислямистите, съобщава "24 часа".
"Ислямска държава" води войната с 2 млрд. долара
“Свещената война” на екстремистите сунити от “Ислямска държава” в Ирак и Сирия се подхранва от над $ 2 млрд., твърдят специалисти по темата. С тях ислямистите могат да поддържат дълго платена армия и да се въоръжават.
Откъде идват парите? От дарения, обири и рекет. Превземайки Мосул, хората на “Ислямска държава” задигнаха от главната банка там $ 430 млн. Разграбени са още банки в града и други райони под контрола им. С тях групировката би могла да плаща на 60 000 бойци по $ 600 месечно цяла година. Милиони текат и от частни донори в Саудитска Арабия. Гюнтер Майер, шеф на Центъра за изследване на Арабския свят към университета в Майнц, прибавя към Рияд и сунитските Катар, Кувейт, ОАЕ. Обединява ги целта да бъде свален режимът на Асад. Сирия се управлява от алевитите, разклонение на шиитския ислям, а 3/4 от населението ѝ е сунитско.
Източник на средства са и петролните полета в Северна Сирия. Оттам джихадистите пренасят нефта през границата с Турция.
Те изнудват местни политици и бизнесмени и облагат населението с данъци.
Снимка: Ройтерс