Щонов: На 1 октомври ще има планово увеличение на цената на тока, крайната дума е на регулатора
снимка: БулФото, архив
„Ще има планово увеличение на цената на тока, колкото до изявленията – това е задължение на ДКЕВР. Мисля, че всеки има право да прави разчети и да ги публикува. Аз съм запознат с доста разчети, но крайната дума относно цената на тока има регулаторът и ще трябва да изчакате 1 октомври, за да разберете тази цена“, каза служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов на пресконференция след заседание на Министерски съвет.
„Има регулиран пазар. На него има задължения. Общественият доставчик е поел задължение да изкупува енергия от ВЕИ-та, от дългосрочни договори, от централи, които не са екологизирани, цената на тока и ефективността на държавните предприятия са петте големи неща, които влияят в това нещо. Дупката от 4 милиарда, която се очаква, ако се раздели на 17 тераватчаса, ще видите, че цената трябва да се качи с огромен процент – над 50%. Не може хората, гражданите, най-вече домакинствата да плащат за проблемите в системата. Това, което ние ще направим, е ще има планово увеличение, едновременно съчетано с реална работа върху другите 4 точки”, посочи Щонов.
„Ако не се работи в тези пет насоки, една, от които е увеличаване на цената на тока само за домакинствата, тогава има и шести вариант – просто да се вземат тези пари като държавен дълг. Тогава остава въпросът, ако системата не се реформира след 3 или 4 години, ще се натрупат още 3 милиарда, после още 3 милиарда и накрая заради една нереформирана система да фалира държавата ли? Затова системата трябва да се реформира. Очакваме тежестта да бъде по равно разделена в следващите пет години, затова говорим за плавно покачване на цената на тока и работа по другите 4 пера за оптимизиране на процеса”, допълни служебният министър.
Той уточни, че петте стъпки, за да се регулира секторът, са дългосрочни договори за изкупуване на енергия, цената от ВЕИ, цената от когенерации и други централи, които не са екологизирани, не отговарят на екологичните норми и по-добра работа в държавните предприятия, където може да се спестят разходи. /"Труд"