Шеф на ромска организация: Който няма 8-и клас не трябва да гласува! Нашите роми се превърнаха в паразити
Юлия Иванова
Който няма завършен поне 8-и клас, не би трябвало да има право на глас. Нашите роми са се превърнали в паразити – лежат по цял ден, ядат и пият, без да мислят за работа. Но това е така, защото за тях държавата е майка, дава им помощи и не ги е научила на правила и труд.
Това коментира Красимир Тамбуров, бивш служител на МВР и ВМС и настоящ председател на варненската ромска организация ФОРО. Мъжът бе застанал пред община Варна, за да протестира срещу евентуалното решение да има нови предсрочни парламентарни избори. „Не бива да се дават нови 36 млн. лв. за избори. Политическите партии, които са избрани от народа, трябва да седнат на масата за преговори и да съставят работещо правителство с една-единствена мисия – за национално спасение, защото примката около врата на българина се затяга“, коментира варненецът. Своите искания той е изложил в декларация, която ще изпрати до всички избрани на последните избори партии и до президента Росен Плевнелиев. По негово мнение всички с изключение на ДПС следва да направят компромиси и да се обединят, за да гарантират стабилността на държавата, а Движението за права и свободи да мине в опозиция. „Това трябва да е мястото на ДПС – в опозиция, а не отново да се превръща в балансьор в националната политика“, категоричен е Тамбуров.
Според ромският лидер трябва да се направят няколко основни промени в избирателния кодекс. Освен че не бива да се дава право на глас на хората без основно образование, каквито са не малка част от ромите, вотът трябва да е задължителен. Така ще се пресече и порочната практика на купуване на гласове. Не на последно място според Тамбуров, трябва да се ограничи правото на българите зад граница д а гласуват, заради вота в Турция. „Не може бат Сали да бъде депутат с 800 гласа от чужбина, това просто не е справедливо“, посочва варненецът.
„За съжаление България е майка за ромите и мащеха за всички останали свои поданици. Трябва да се изгради национална политика по въпроса. Ако вместо през тези 25 г. от т. нар. „преход“ парите, които раздават на ромите за помощи, ги бяха вложили в създаване на работни места, положението в махалите щеше да е друго“, смята Тамбуров.