Шестима в изолация за година в подготовка за мисия до Марс
фото: Ройтерс
Научен експеримент с продължителност една година, който цели да се имитират условията при полет до Марс, започна в Хаваи, съобщиха ТАСС и Франс прес.
Както оповестиха организаторите, в разстояние на 365 дни шестима доброволци от САЩ, Франция и Германия ще живеят в пълна изолация от външния свят в специален комплекс на склона на спящия вулкан Мауна Лоа, допълва Днес бг.
Международният екип от млади учени, избрани с конкурс за участие в този проект, включва трима мъже и три жени. Командир на екипажа е американката Кармел Джонсън, която е експерт по почвознание и еколог от щата Монтана.
Заедно с нея на доброволно заточение са се обрекли физик, инженер, биолог, лекар и архитект, който мечтае да проектира постоянен жилищен комплекс на Марс.
Специалисти от НАСА и Хавайския университет разчитат експериментът да допринесе за подготовката на първия полет на човек до Червената планета, който американското космическо ведомство се надява да бъде осъществен през 30-те години на този век.
Експертите възнамеряват да изследват медицински и психични проблеми, с които може да се сблъска екипажът на кораб, отправил се на дълго пътешествие в далечния космос.
За целта участниците в експеримента в Хаваи предстои да извършат достатъчно сложни научни изследвания, намирайки се под постоянно наблюдение. Доброволците ще бъдат следени с камери във вътрешността на комплекса и с датчици, прикрепени към телата им.
Двуетажното здание, което за една година ще бъде техен постоянен дом, се намира на височина 2600 метра над морското равнище. То е с форма на купол с височина 7 метра и с диаметър 12 метра. На първия етаж има изследователска лаборатория, а на втория - малки спални помещения.
Навън шестимата "затворници" ще могат да излизат веднъж седмично единствено в космически скафандри.
От 2013 г. това е четвъртият екип от доброволци, които се обричат на заточение в автономния комплекс в Хаваи. Първите две групи живяха там по 4 месеца, а третата - два пъти по-дълго. НАСА е изразходвала за тази програма 1,2 милиона долара.
За най-дълъг от всички подобни експерименти, свързани с полет до Червената планета, е смятан "Марс-500", извършен в Русия през 2010 - 2011 г. Тогава шестима доброволци от Русия, Франция, Италия и Китай живяха в пълна изолация 520 денонощия - колкото ще отнеме предполагаем полет до Марс и обратно. Експериментът бе осъществен в Института за медико-биологични проблеми на РАН с участието на Европейската космическа агенция.