Шок за Барселона, каталунците станаха за смях в Билбао

15.08.2015 / 01:20 0

Атлетик (Билбао) разгроми Барселона с 4:0 в първия мач за Суперкупата на Испания. Баските са само на крачка от трофея. В герой на вечерта се превърна Ариц Адуриц. Централният нападател на домакините записа впечатляващ хеттрик във вратата на гостите. 34-годишният ветеран се разписа в 53-ата, 62-ата и 68-ата минута.

Сблъсъкът между двата отбора е повторение на финала за Купата на краля от май, в който каталунците спечелиха с 3:1 на "Ноу Камп", пише блиц.
Луис Енрике започва с титулярен състав, в който фигурираха героят от Тбилиси Педро, и Тер Щеген на вратата.

В 13-ата минута се случи ситуация, която беше украшението на мача. Тер Щеген излезе неразчетено да избива с глава пред наказателното си поле. Грешката на стража моментално беше наказана по виртуозен начин от Микел Сан Хосе. Защитникът
овладя топката в центъра на терена и с фамозно изпълнение прехвърли Тер Щеген за 1:0. Секунди преди почивката Лео Меси можеше да изравни след удар с глава, но Ираисос спаси с вещина.

Баските бяха пълни господари след почивката. Първо обаче Педро удари греда след грешка в баската защита, а Серхи Роберто прати добавката право във вратаря. После Суарес пусна за Меси, който веднага стреля към ъгъла, но Ираисос изби.

В 53-ата минута Сабин открадна топката от разсеяния Серхи Роберто, проби отляво, нахлу в пеналта и центрира от аутлинията към точката на дузпата. Опитният Адуриц надскочи Вермален и стреля неспасяемо с глава за 2:0.

Тоталният хаос в защитата на Барселона продължи и в 62-ата минута след разбъркване в пеналта най-съобразителен се оказа отново Адуриц. Таранът буквално разстреля горкия Тер Щеген след лек рикошет в тялото на Бартра – 3:0.
Само 5 минути по-късно Дани Алвес направи много глупава дузпа, а от „бялата точка” Адуриц стреля хладнокръвно и оформи своя хеттрик – 4:0 за Атлетик (Билбао).

Справка показва, че това е най-тежката загуба на Барселона от април 2013 г. в мач от Шампонската лига. Тогава тимът падна с 0:4 от Байерн.

Във витрината на Барса има 17 суперкупи, докато Атлетик е само с две. Припомняме, че Барса във вторник грабна четвърти трофей за календарната 2015 година, след като би Севиля с 5:4 след продължения за Суперкупата на Европа. Тимът може да постигне и невероятните 6 купи на Хосеп Гуардиола от 2009 година. Това ще стане ако каталунците спечелят Суперкупата на Испания и Световното клубно първенство.

Атлетик (Билбао) - Барселона 4:0
1:0 Сан Хосе (13), 2:0 Адуриц (53), 3:0 Адуриц (62), 4:0 Адуриц (68-дузпа)

Атлетик (Билбао): Ирасиос, Де Маркос, Баленсиага, Лапорт, Ечейта, Сан Хосе, Бенят, Ерасо (77 – Гурпеги), Сусаета (85 – Боведа), Адуриц, Сабин (66 – Лекуе)

Барселона: Тер Щеген, Дани Алвес, Бартра, Вермален, Адриано, Масчерано, Серхи Роберто (60 – Ракитич), Рафиня (52 – Иниеста), Меси, Суарес, Педро