СПЕЦИАЛИСТ ОТ ВАРНА: НА ВСЕКИ БЪЛГАРИН СЕ ПОЛАГАТ ПО 200 ЛЕВА НА МЕСЕЦ БЕЗ ДА РАБОТИ

07.06.2013 / 08:30 13

Йордан Йорданов е варненски общественик и специалист по публична администрация. 

В момента се е присъединил към разрастващата се гражданска общност, която прокарва идеята за безусловен базов доход (ББД) на българите. Това е идея, която се обсъжда на европейско ниво, но вече е адаптирана и към българския икономически модел. Ако бъде приета, би могла да изведе страната ни от кризата. 

ББД е гарантиран от държавата и Конституцията месечен доход, който се предоставя в еднакъв размер на всеки пълнолетен българин, живеещ на територията на Република България, за подпомагане на неговото независимо и свободно съществуване. ББД е в електронни карти и може да се разходва само за храна, сметки, здравеопазване и образование.

 

- Как решихте да се присъедините към разработката и разпространението на идеята за безусловен базов доход на българина?

- Винаги съм търсил и предлагал варианти и модели, с които да бъде подпомогната нашата държава. Вярвам, че е възможно да се създаде нов държавно-икономически социален модел, който да удовлетворява всички обществени групи, без да има ощетени, като същевременно се създаде хубав обществен хомогенен организъм, в който всички слоеве на обществото да участват. 

- Какво представлявате вие, работещите за ББД – неправителствена организация, граждански сектор...?

- Ние не сме организация в познатия ни юридически смисъл, не сме партия, ние сме граждани, народът, гражданско общество, които сме разработили тази идея и я предлагаме на специалисти, финансисти, синдикати, на партии, които да разберат нейната уникалност и гениалност и съответно да я вложат в своите програми. Тогава парламентарно представени партии могат да я внедрят в обществения ни живот. Всички сме свидетели как нови идеи трудно се раждат и генерират, а това е наистина идея, която би могла да помогне да се изведе  страната ни от кризата. Всяка партия би направила различна програма съобразно своите приоритети. 

- Значи нямате политическа принадлежност, а предлагате всяка партия да си разработи този проект, който вече работи и в Европа, доколкото знаем, така ли е?

- Ние подаряваме тази идея на всички, които биха я припознали, това е идея, която няма авторско право, няма патент. В Европа тя се разработва, дискутира, ще има референдум в Швейцария, но никъде не е приложена като реален работещ модел към момента. Направили сме българска разработка, която е подобрена съобразно българските специфики. Финансисти и експерти на партиите могат да я доразвият в детайли и подробности в своята програма. 

- В какво точно се изразява българският вариант на тази програма?

- Ние не премахваме нито една от сега действащите системи – пенсионна, здравна и т.н., а само надграждаме. ББД е гарантиран месечен доход, пожизнен за всеки пълнолетен български гражданин, за осигуряване на неговото независимо и свободно съществуване, за покриване на базисните му материални потребности, за да може да изяви всеки своята индивидуалност и личността си, своите дарби, таланти. Това е предложение, чрез което ще бъдат преборени всички проблеми, които ние дискутираме – проблемите със страха, с глада, с бедността, с дребната престъпност, корупцията. Това е една идея, която в основата си е социална, но е работещ икономически механизъм. 

- Това означава ли, че хората няма да се страхуват, ако останат без работа, защото ще имат гарантиран доход, докато си намерят нова и по-добра възможност?

- Идеята е, че когато го няма този страх за утрешния ден, за препитанието, се отключват творческите, креативните способности на личността. Всеки може да се развие. Ако днес един човек иска да си смени работата, той се притеснява, защото, ако 3-4 месеца остане без доходи, това е твърде рисково в сегашното ни общество. С ББД вече може всеки да си договори и по-добро заплащане, да избере най-подходящата професия за него самия. Целта не е да има 100% заетост в държавата, това нито една система не го препоръчва. 

- Как точно ще бъде осигуряван този доход?

- Косвените данъци - ДДС и акцизи, ще бъдат разпределени на всички пълнолетни български граждани. Разчетите в момента са около 12 милиарда на година – разделени на 12 месеца, за 5 милиона пълнолетни граждани, сумата е по около 200 лева месечно, с която ще се започне стартово. Това е плаваща сума, зависеща от стокооборота в страната. Идеята е българите да достигнат средния доход за Европа. Косвените данъци представляват ДДС (данък върху потреблението 20%) и акцизите върху съответно горива, тютюн, алкохол. 

- Ще има ли някой засегнат или ощетен от тази система?

- Няма да има ощетени. Бизнесът ще бъде доволен от нарасналото потребление на гражданите, ще има производство, нарастване на икономиката, образовани и по-удовлетворени работници, които вече ще си имат и ББД, освен заплатата. Например един млад човек може да се подпомогне с този доход за образование, за създаване на семейство. Българската жена домакиня също ще има доход. 

- Това не са социални помощи, така ли?

- С въвеждането на ББД се заменя старата социална система на държавата – спират се помощи за безработица, за енергийно подпомагане, детските надбавки и др. Те се припокриват по смисъл с ББД. Вече няма да се подпомагат само част от хората, а всеки един български гражданин. Специална държавна политика за майчинството и за децата, като подпомагането няма да е в брой на родителите, а ще следва пряко детето – в ясли, градини, училища. Младият човек ще може да се образова, да създаде семейство, мъж и жена вече ще имат 400 лева доход. Пенсионерите освен пенсия ще получават и базов доход – няма да има нужда да се работи допълнително след пенсия. Оттам ще се освободят работни места, ползите са една след друга и се навързват верижно в абсолютно всякакви аспекти. 

- Това няма ли да отслаби наплива към работна заетост? 

- ББД на първо време ще бъде около 200 лева – това е сума, която не достига за нормален стандарт. Това може би е добре, защото всеки един трябва да е стимулиран да е активен, да работи, да се развива. В крайна сметка човекът е активно същество, което иска да твори, да създава. Ако има 5% от населението, което да е удовлетворено, това си е за негова сметка. Но не може заради 5% да ощетяваме останалите 95% активни граждани. 


Интервю на Виолета Гурнакова



Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама