Събарят 11 сгради върху свлачища, евакуират 250 души от „Аспарухово“
Издадени са заповеди за опразването на 68 къщи във варненския район „Аспарухово“, които са в свлачищни райони. Огледите продължават и е възможно броят на постройките, от които хората трябва да се евакуират, да прехвърли 80. 11 къщи пък ще бъдат директно съборени, защото са очевидно опасни, съобщи варненският кмет Иван Портних. Той допълни, че експерти от „Геозащита“ и БАН помагат по оценката на риска и при огледите на свлачищата в „Аспарухово“.
Варненският кмет призна, че някои хора не искат да напускат опасните къщи и на общинарите им се налага да търсят съдействието на полицията. Общо 250 души ще трябва да се настанят от общината в нейна база, в общежития на ИУ, а може би и във фургони. В момента градската управа търси допълнително количество от мобилните домове, за да е готова за всяка ситуация.
Има нужда от още техника, най-вече челни товарачи, самосвали и бобкати, с които да се чисти в по-тесните улици, каза Иван Портних. Той призова който може да помогне, като допълни, че „Аспарухово“ продължава да се нуждае и от доброволци, а също от вода, гумени ботуши, маски и слънцезащитни кремове, които се използват при работата по разчистването след бедствието.
„Ако в „Максуда“ беше валяло колкото в „Аспарухово“, положението сигурно щеше да е такова, ако не и по-лошо“, коментира варненският кмет. Той каза също, че след дъждовете има активирани свлачища и задръстени с кал дерета в целия град. Портних уточни също, че главните свлачища в „Аспарухово“ са по улиците „Розова долина“, „Найчо Цанов“, „Маркови кули“, както и на „Моряшка“ и „Борис Киряков“. Къщите по ул. „Кирил и Методий“ под гробищата, както и самият гробищен парк са в свлачищна зона, призна кметът на Варна. Той разказа, че съвсем наскоро е станал свидетел на проект, получил съгласуване за строеж върху дере на ул. „Анастасия д-р Железкова“. Това по негово мнение разкрива, че има практика подобно застрояване да се прави от години.
За аспаруховските дерета пък имало планове за подобряване на състоянието им още от 80-те години на миналия век. Те били актуализирани през 2006-а, търсени са пари от държавата, но такива не са отпуснати. Сега ще се прави нов опит, като проектите отново ще бъдат осъвременени, обясни Иван Портних.