Съд отмени забраната да се хранят бездомни животни във Варна, в Шумен тя остава
Варненският административен съд (ВАС) отмени измененията в наредбата за обществения ред, с която беше забранено храненето на бездомни животни, котки и кучета в града.
Варненци, които го правят, подлежаха на глоби от 50 до 500 лв. Решението на магистратите беше публикувано преди дни в сайта на съда, пише grada.bg. Подобна забрана обаче продължава да е в сила в Шумен. Новата наредба за отглеждане на кучетата беше приета преди една година от нашия общински съвет. Шуменските общинските инспектори продължават да преследват всеки, дал кора хляб на помиярче.
Общинският съвет на Варна беше осъден за разпоредбата, която въведе тази забрана. Мотивът на ВАС е, че тя противоречи на Закона за защита на животните, както и на Европейската конвенция за защита на животните компаньони, в сила от 01.02.2005 г. Председател на съдебния състав, отменил наредбата в тази й част, е Ралица Андонова, пише още grada.bg.
Местният парламент ще плати и 70 лева за разноски по делото, направени от трите природозащитни организации от Варна, атакували в съда абсурдната наредба. Тя беше приета на 19 декември 2012 г. по предложение на бившия варненски кмет Кирил Йорданов. За нея са гласували всичките присъствали съветници, 34 на брой, без „въздържал се“ и без „против”, при 17 отсъстващи.
„Настоящият съдебен състав намира, че посочената разпоредба цели намаляване на безстопанствените животни и цели освобождаването на улиците от тях. Такава цел е оправдана”, пишат магистратите, но „същата не следва да се реализира чрез средства, които са нехуманни и които причиняват страдания на животните”.
„Недопустимо е създаването на мерки, които целят да овладеят популациите на безстопанствените животни чрез пълна забрана за населението да задоволява хранителните им нужди. Подобен текст би бил логичен и разумен, но чрез въвеждането на конкретни правила за хранене на бездомни животни, а не като го забрани напълно.”
Тази мъдра мисъл се чете в сайта на Варненския административен съд. Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
Аналогичната наредба на колегите им от общинския съвет в Шумен обаче продължава да действа в нашия град и инспекторите от дирекция “Инспекторат” продължават да преследват милозливите граждани, дали на бездомно животно къшей хляб или поставили купичка с вода на улицата или пред блока. Шуменската наредба също беше приета през декември 2012 г. и при нейното обсъждане никой от общинските съветници не чу протестите на местните природозащитници, които се обявиха против този текст.Само един-единствен факт прави и шуменската наредба точно толкова абсурдна, колкото и варненската. Според Закона за защита на животните, здравите и неагресивни безстопанствени кучета се кастрират, ваксинират и се връщат на местата, откъдето са взети, за да не се освобождават ниши и там да се настаняват нови. Само че, като всяко живо същество, и бездомните котета и кучета трябва да ядат и някой да ги храни. Иначе са обречени на гладна смърт, на самоизяждане или стават агресивни.Ако един стопанин остави животното си да умре от глад или се отнася жестоко с него, го чака затвор до 3 години. Това стана след промяната в Наказателния кодекс, която влезе в сила от 27 юли 2011 г. Три години затвор за убийство или осакатяване на гръбначно животно, както и глоба от 1000 до 5000 лева, гласи чл. 325 б.Стопаните на Шумен, обаче, каквито са съветниците в местния парламент и кметът, обричат с това свое решение около 1200 бездомни кучета и два пъти повече котки в Шумен на гладна смърт. В Шумен живеят около 100 000 души, които отглеждат в домовете си около 10 000 домашни кучета-компаньони. Ако всеки стопанин, разхождайки своето куче, даде и коричка хляб на уличното пред блока, няма да бъде похвален. Чака го санкция от 50 до 100 лв. Според чл. 16 т. 4 от тази наредба се забранява „храненето на безстопанствени кучета във входовете и прилежащите територии на жилищни и обществени сгради, както и в други общи части на сградите.”
Предишната кметска заповед беше те да не се хранят в дворовете на училища и медицински заведения, детски площадки и градинки. Този общински съвет, в който има двама ветеринарни лекари и два пъти повече юристи, гласува тоталната забрана.
И понеже този текст от наредбата е гласуван с ясното съзнание, че просто няма как да се изпълнява, пишещата тези редове съветва милозливите шуменци да хранят животните с фотоапарат в ръце. Снимката да регистрира техните действия на фона на околната градска среда.